رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » انتقاد از رنگ‌آمیزی بخش‌هایی از برج تاریخی چهل دختران سمنان

انتقاد از رنگ‌آمیزی بخش‌هایی از برج تاریخی چهل دختران سمنان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

سمنان

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی سمنان با انتقاد از رنگ‌آمیزی بخش‌هایی از برج تاریخی چهل دختران سمنان گفت: این بخش‌ها باید به سرعت پاک شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «آرزو گلكار» با بیان اینكه بخشی از دیوار این برج تاریخی در ایام نوروز و توسط افراد ناآگاه رنگ آمیزی شده است، افزود: در ایامی كه اداره میراث فرهنگی در تدارك استقبال شایسته از مسافران نوروزی بود، دیوار برج چهل دختران رنگ آمیزی شد.

وی این امر را موضوعی باور نكردنی دانست و گفت: اگرچه مالكیت معنوی برج چهل دختران با اداره میراث فرهنگی است اما بخشی از محیط این بنا در مجموعه سازمان دانش آموزی واقع شده است و این اثر امانتی در دست سازمان دانش آموزی است.

گلكار بر پاك كردن رنگ از دیوار برج تاكید كرد و گفت: بخشی از قسمت رنگ شده پاك شده و باید تمامی بخش ها زیر نظر كارشناسان میراث فرهنگی پاك شود.

وی افزود: در دهه‌های گذشته، برای ارتقای امنیت برخی از بناهای تاریخی، مدارس را در محدوده این بناها می ساختند تا حفاظت بیشتر شوند و بناهای بسیاری در كشور در این شرایط هستند و این در حالی است كه سازمان دانش آموزی باید از این اثر حفاظت می كرد.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: هر نوع اقدام در خصوص آثار تاریخی ثبت شده باید زیر نظر ادارات میراث فرهنگی انجام شود.

وی با ابراز تاسف از اتفاق پیش آمده گفت: این امر نشانگر آشنا نبودن عده‌ای با آثار تاریخی و بی توجهی به نگهداری و حفاظت از میراث فرهنگی است و در صورت اثبات کوتاهی و تقصیر، با متخلفین به شکل قانونی برخورد می‌شود.

بر اساس ماده ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی، هر كس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذكور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماكن فرهنگی – تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت نماید به حبس از شش ماه تا ۲ سال و پرداخت خسارات وارده محكوم می‌شود.

در محلات ثلاث سمنان، در کنار خیابان حکیم الهی، بین دو محله «کوشمغان» و «زاوغان» برج قدیمی که به «چهل دختران» معروف است، دیده می شود. مردم سمنان بنای این برج را به چهل دختر خادم آتشکده، نسبت می دهند.

به احتمال بسیار، این برج از بقایای آتشکده یا مکان متبرک زردشتیان در محلات بوده است. بعضی از مردم معتقدند این برج، دیری بوده  كه چهل دختر تارک دنیا  در آن سكنی داشتند.

این بنا، از گل و خشت ساخته شده و به شکل هشت ضلعی است و هم اكنون در حیاط مدرسه ای قرار گرفته است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید