رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » شناسایی و ثبت ۲۰۰ اثر

شناسایی و ثبت ۲۰۰ اثر

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اثر تاریخی

نخستین فصل بررسی باستان‌شناختی بخش مرکزی و مزایجان شهرستان بوانات استان فارس به شناسایی و ثبت ۲۰۰ اثرانجامید.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مرتضی خانی پور سرپرست اولین فصل بررسی باستان شناختی بخش مرکزی و مزایجان شهرستان بوانات استان فارس این مطلب را در جلسه گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، مطرح کرد .

  او افزود: قدیمی ترین آثار شناسایی شده مربوط به دوره جری بود که نشان می دهد این منطقه تحت تاثیر حوضه رود کر و فرهنگ باکون در هزاره پنجم پ.م بوده است .

 این باستان شناس، گفت : شهرستان بوانات به دلیل قرار گرفتن میان حوزه های فرهنگی متفاوت فارس، کرمان و جنوب شرق، از نظر پژوهش های باستان شناختی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گفته او ، نامنظم بودن فعالیت های باستان‌شناسی در فارس باعث شد تا از یک طرف بسیاری از مناطق مانند شهرستان بوانات همچنان ناشناخته باقی مانده و از طرفی در مناطقی مانند مرودشت که بیشتر پژوهش‌ها در این دشت تمرکز داشته، تمرکز بر دوره‌ای و یا محوطه هایی خاص صورت گیرد و حدود گسترش فرهنگ ها مخصوصاً در قسمت های شرقی کاملاً ناشناخته باقی بماند.

خانی پور گفت :با توجه به انجام نشدن هیچگونه مطالعه باستان شناختی سیستماتیک در منطقه بوانات و نبود شناخت تحولات فرهنگی این منطقه در ادوار گوناگون از دوران پیش از تاریخ تا معاصر، انجام بررسی باستان‌شناختی برای شناسایی و معرفی تمامی محوطه‌های مربوط به دوره های فرهنگی متفاوت ضروری است.

وی تصریح کرد :هر چندتاکنون بازدیدهایی برای ثبت برخی محوطه‌ها درمنطقه صورت گرفته ولی به‌ هیچ‌ عنوان مطالب ارائه شده گویای وضعیت فرهنگی منطقه نیستند.

این باستان شناس اظهار داشت : از این رو در این پروژه تمامی محوطه‌های فرهنگی در منطقه ثبت و مطالعه ، جدول گاهنگاری نسبی بر اساس یافته‌های سطحی از منطقه ارائه و الگوهای استقراری و تأثیر زیست محیط بر شکل گیری استقرارگاه ها در دوره‌های مختلف بررسی ، سنجیده و محوطه‌های شاخص هر دوره نیز معرفی شدند تا در آینده بتوان مطالعات تکمیلی برای شناخت دقیقتر و علمیتر ادوار فرهنگی مختلف بوانات انجام داد.

وی مهم‌ترین اهداف این پژوهش را  شناسایی استقرارگاه های دوره های مختلف منطقه، تهیه نقشه-های باستان شناسی مورد بررسی به تناوب دوره های فرهنگی مختلف و بررسی و مطالعه روند تحولات استقرارگاه ها در دوره های مختلف اعلام کرد .

 او ارائه توالی گاهنگاری نسبی منطقه بر اساس یافته های سطحی ، سنجش تأثیر زیست محیط بر شکل گیری استقرارگاه ها و تبیین جایگاه فرهنگی منطقه مورد بررسی در حوزه های فرهنگی کشور را از دیگر اهداف این کاوش دانست .

این باستان شناس تصریح کرد که بررسی باستان شناختی بخش مرکزی و مزایجان شهرستان بوانات به  شناسایی و ثبت ۲۰۰ اثرانجامیدکه قدیمی ترین آن مربوط به دوره جری بوده که بیانگر این است که این منطقه درهزاره پنجم پیش از میلاد تحت تاثیرحوضه رود کر و فرهنگ باکون در هزاره پنجم پ.م بوده است .

 خانی پور ،گورستان کهنه ، تپه شاه آباد ، محوطه پشنگی ، کتکتو، جعفرآباد سفلی ، تل آنگها ، آرمگاه درویش ، قلعه مسه ، تپه گور حیدر ، مسجد شیدان ، آب انبار بزم ، حمام اکبری، قلعه ریزکان و … را از جمله این آثار اعلام کرد .

 او با اشاره به مشاهده سفاله های منقوش آسپاس درکنار سفال های لپویی  دراین محوطه تصریح کرد :این حوزه مانند خیلی از حوزه های فارس با آغاز شهرنشینی تا دوره هخامنشی متروک شد.

 این باستان شناس گفت: سه دوره پس از هخامنشی را در بوانات شناسایی کردیم که نشان می دهد این محوطه در این زمان مهم تلقی شده است.

خانی پور وجود گورهای سنگی را از شاخصه های دوره اشکانی در این منطقه دانست و  اوج شکوفایی این حوزه را  دوره ساسانی اعلام وخاطرنشان کرد که درقرون اولیه اسلامی از رونق این حوزه به مرور کاسته شده و  در دوره تیموری و صفوی توجهی ویژه به این منطقه شد.

 وی با اشاره به زندگی مردم کشاورز در دوران پس از صفوی تا حدود ۲۰ سال پیش در قلعه های ارباب رعیتی بوانات افزود:وجود آسیاب های آبی نشان از رونق کشاورزی در دوران ساسانی و اسلامی داشته است. وجود منابع آبی نقش اصلی در مکان گزینی و شکل گیری استقرارگاه هاو همچنین معادن و سرباره های فلز نشان از معدن کاوی در دوره ساسانی و اسلامی دارد .

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید