رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » شناخته شده‌ترین آثار ایرانی مرتبط با پیام صلح و دوستی

شناخته شده‌ترین آثار ایرانی مرتبط با پیام صلح و دوستی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

آثار تاریخی

مدیر پایگاه میراث جهانی گفت: شناخته شده‌ترین آثار ایرانی مرتبط با پیام صلح و دوستی در نقوش پلکان شرقی کاخ آپادانا در تخت جمشید و همچنین دروازه ملل این محوطه باستانی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، مدیرکل امور پایگاه‌های جهانی این سخنان را در همایش میراث فرهنگی و صلح در آیینه میراث جهانی که عصر روز گذشته در کلیسای ثبت ملی شده مریم مقدس در خیابان سی تیر تهران اعلام کرد.

فرهاد عزیزی افزود: بسیاری از آثار تاریخی و یادمان‌های فرهنگی ایران علاوه‌بر نمایش جلال و شکوه کشور و هنرمندی مردمان این دیار بر اساس شواهد پیام‌آور صلح و دوستی و برادری هستند.

وی با اشاره به اینکه شناخته شده ترین آثار ایرانی مرتبط با پیام صلح و دوستی در نقوش پلکان شرقی کاخ آپادانا در تخت جمشید و همچنین دروازه ملل این محوطه باستانی که جلوه تعامل پارسیان با اقوام دیگر است افزود: سازمان میراث فرهنگی با پیروی از گذشته و سابقه بسیار درخشان کشور در زمینه وجود صلح و دوستی و همزیستی مسالمت آمیز اقدام به تاسیس پایگاه کلیساهای تاریخی در سال ۱۳۸۳ کرد.

وی افزود: در سال ۱۳۸۷ این پایگاه مجموعه کلیساهای ارامنه آذربایجان را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رساند.

عزیزی با ابراز امیدواری از اینکه با رویکرد جدید سازمان میراث فرهنگی و رویکرد موجود در یونسکو بتوان به ایجاد زمینه های بهتر جهت معرفی و شناساندن فرهنگ و تمدن ایران به جهان و بهبود روابط متقابل فرهنگی پرداخت ادامه داد:همایش میراث فرهنگی و صلح در آیینه میراث جهانی که در کلیسای مریم مقدس تهران برگزار شد در تحقق شعار یونسکو که ایجاد صلح در اذهان عمومی را یادآوری می کند.

او گفت: امیدواریم بتوانیم گوشه ای از تلاش های سازمان میراث فرهنگی را در حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی فارغ از نژاد، قومیت و نسل را به جهان ارائه کنیم.

همچنین شرلی آودیان مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران در ادامه این همایش افزود: در سال ۱۳۸۴ مرکز پژوهشی حفاظت و مرمت کلیساهای تاریخی ایران از سوی سازمان میراث فرهنگی وقت با همکاری شورای خلیفه گری ارامنه تهران در محل کلیسای مریم مقدس تهران تاسیس شد.

او گفت: با ثبت جهانی کلیساهای شاخص آذربایجان در فهرست یونسکو در سال ۱۳۸۷ این مرکز به پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران تغییر نام داد.

به گفته آودیان، همزمان با ثبت جهانی ۳ کلیسا و اماکن مقدس وابسته به آنها پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران اقدام به جمع آوری مستندات گذشته و تکمیل آنها با همکاری موسسه معماران ارمنی در فاصله سالهای ۹۰ تا ۹۲ کرد.  همچنین کمپین تحقیقاتی برای شمارش بناهای تاریخی ارامنه ایران تشکیل شد.

وی افزود: دو مهندس معمار، تاریخ دان، شرق شناس متخصص زبان و خط با سفر به مناطق مختلف ایران بیش از ۲۸۰ شهر و روستا و آبادی را که ارمنی ها به آن مناطق کوچ کرده بودند را بررسی کردند.

به گفته او، این گروه عکس های متعددی از بناهای معماری که شامل ۲۰ هزار سنگ قبر و سنگ نبشته بود را مستندنگاری کردند.

آودیان اعلام کرد: در تحقیقات و بررسی های صورت گرفته مشخص شد که بیش از ۴۵۰ کلیسا در ایران وجود داشته که درحال حاضر تنها ۱۵۰ کلیسا از آن تعداد برجای مانده و مابقی یا نیمه ویران هستند و یا تغییر کاربری پیدا کرده اند.

مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران با اشاره به مرمت برج ناقوس کلیسای سنت استپانوس و کلیسای چوپان در حاشیه رود ارس گفت: پیش از هر گونه عملیات مرمت طراحی ها انجام و به تایید هیات راهبردی پایگاه رسیدند.

در پایان این مراسم با رونمایی از فصلنامه میراث ملی پس از گذشت ۴ سال وقفه از مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی، معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی،  تقی زاده عضو شورای راهبردی کلیساهای تاریخی، رئیس شورای خلیفه گری ارامنه و شرلی آودیان مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی با اهدای لوح تقدیر شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید