رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » پیشرفت 90 درصدی در مرمت کاخ خشتی آپادانا

پیشرفت 90 درصدی در مرمت کاخ خشتی آپادانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
کاخ آپادانا
کاخ خشتی آپادانا در محوطه تاریخی شهر شوش به پیشرفت فیزیکی 90 درصدی رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیشرفت 90 درصدی مرمت در بخش خشتی کاخ آپادانا در شوش در حالی انجام می‌شود که ارزیابان یونسکو در یک ماه آینده برای تایید پرونده ثبت جهانی شوش به این شهر سفر می‌کنند.

در جریان آماده‌سازی محوطه تاریخی شهر شوش با 7000 سال قدمت سکونت ایرانیان، مداخلات ناهمگن که در دهه‌های گذشته در این محوطه ایجاد شده بود، برداشته می‌شود. در این میان مسیر خودرو که از ورودی محوطه تا قلعه پژوهشی فرانسوی‌ها که کماکان آسفالت باقی مانده بود، به طور کامل آسفالت برداری شد تا این محوطه تاریخی هر چه بیشتر به استاندارد‌های ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو نزدیک شود.

تدوین مسیر جدید گردشگری محوطه تاریخی شهر شوش، بخشی از اقداماتی است که سازمان میراث فرهنگی قصد دارد در جریان ثبت جهانی شوش انجام دهد.

ایران فرصت دارد تا زمان رسیدن ارزیابان یونسکو  در دو ماه آینده، محوطه تاریخی شهر شوش را به  استاندارد‌های جهانی یک محوطه تاریخی برساند. در غیر این صورت ثبت میراث تاریخ 7000 هزارساله ایرانیان در شوش، در صف طولانی 48 اثر در انتظار ثبت قرار خواهد گرفت. این در حالی است که هر کشور در هر سال تنها یک اثر را می‌تواند به عنوان میراث تاریخی به رای اعضای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) بگذارد.

محوطه تاریخی شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شده جهان و کهن‌ترین شهر در ایران است که بقایای آن به جا مانده است.

شهر باستانی شوش، پایتخت تمدن چندهزار ساله عیلامیان است که در دوره‌ای نیز پایتخت زمستانی هخامنشیان به شمار می‌رفت.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید