رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » حمام تاریخی گپ در استان لرستان به مدت 10 سال به بخش خصوصی واگذار شد

حمام تاریخی گپ در استان لرستان به مدت 10 سال به بخش خصوصی واگذار شد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

لرستان

حمام تاریخی گپ در استان لرستان که احتمال می رود مربوط به دوره صفویه باشد، به مدت 10 سال به بخش خصوصی واگذار شد تا به آن کاربری خدماتی و پذیرایی داده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حمام تاریخی گپ در مرکز شهر خرم آباد و در کنار میدان گپ واقع شده و منسوب به حسین خان ساکی است. احتمال دارد که این بناهای تاریخی با بنای پل گپ خرم آباد که در دوره شاه سلطان حسین صفوی بنا شده، هم دوره باشد.

 مساحت این حمام تاریخی نزدیک به۷۹۰ متر مربع است و به نظر می رسد در ادوار بعدی نیز دچار تغییراتی شده باشد. تزئینات ساده گچبری در رسمی بندی های زیر گنبد آن وجود دارد اما هیچ شواهدی دال بر وجود نقاشی و آهک بری در آن نیست … در گذشته آب رسانی این بنا از چاهی موسوم به گور یا گاورو که در قسمت تون قرار دارد، انجام می شد و فاضلاب آن از طریق تنبوشه های زیرزمینی به رودخانه می ریخت. در قسمت بینه دو ستون سنگی و در گرم خانه نیز چهار ستون سنگی وجود دارد. قوسهای اجرا شده در بنا همگی از نوع شبدری کند هستند. این بنای مربوط به دوره صفویه با شماره ۲۳۵۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به منظور حفاظت پایدار از بنای تاریخی حمام گپ، الگوسازی احیاء بناهای تاریخی در استان لرستان و افزایش سرانه خدمات فرهنگی، پذیرایی و گردشگری در این استان، صندوق حفظ و احیای آثار تاریخی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان از طریق مزایده عمومی دو مرحله‌ای اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت با بخش خصوصی برای مرمت و بهره‌برداری حمام گپ به عنوان یک مجموعه خدماتی و پذیرایی کرده است.

 از جمله دلایل انتخاب حمام گپ به عنوان الگو می‌توان به آماده بودن بنا و پایین بودن هزینه مورد نیاز جهت مرمت و احیا، موقعیت مناسب و قرارگیری در محدوده مرکزی شهر، وجود زیرساختها و دسترسی‌ها، کمک به متعادل کردن تقاضا و عرضه برای خدمات پذیرایی در استان و تعداد متقاضیان موجود جهت مشارکت برای احیای این بنا اشاره کرد.

شرایط برقراری تشریفات قانونی مزایده با طی شدن فرایند حقوقی، فنی، تعیین کاربری متناسب و تهیه مطالعات توجیه اقتصادی و در نهایت تهیه گزارش کارشناسی رسمی برای تعیین شرایط واگذاری این بنا به بخش خصوصی در قالب قرارداد مشارکت مهیا شد.

از آنجایی که بناهای تاریخی، سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی کشور محسوب می‌شوند، صندوق احیا در مرحله اول مزایده اقدام به بررسی صلاحیت متقاضیان در قالب معیارهای مالی، فنی و بهره‌برداری کرده و پس از بررسی پیشنهادهای کلیه متقاضیان، اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت با یک شرکت توسعه سرمایه‌گذاری کرد. این قرارداد در قالب قراردادهای مشارکت به مدت ۱۰ سال به منظور ایجاد کاربری خدماتی، پذیرایی در حمام گپ منعقد شده است. هیات کارشناسی هزینه های عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیاء این بنا را دو میلیارد ریال و مدت زمان مورد نیاز برای آن را ۹ ماه برآورد کرده است. همچنین طرف قرارداد موظف است ماهانه  هفده میلیون و ۲۰۰ هزار ریال با افزایش سالانه ۲۰ درصد اجاره بهاء به صندوق احیاء پرداخت کند، که این مبلغ در ۹ ماه دوران عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیاء و ۵ سال اول بهره‌برداری(دوره بازگشت هزینه عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیا) توسط بهره‌بردار پرداخت نمی‌ شود.

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید