رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تا پایان سال آینده قنات هزار ساله بلده فردوس در خراسان جنوبی ثبت جهانی می‌شود

تا پایان سال آینده قنات هزار ساله بلده فردوس در خراسان جنوبی ثبت جهانی می‌شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

قنات «بلده»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: تا پایان سال آینده قنات هزار ساله بلده فردوس ثبت جهانی می‌شود.

 حسن رمضانی در گفت وگو با مهر با بیان این که آماده سازی قنات بلده فردوس به عنوان دومین اثر خراسان جنوبی برای ثبت جهانی از ابتدای سال جاری آغاز شده است، افزود: طول این قنات بیش از ۳۷ کیلومتر بوده که در گذشته از 72 قنات و چشمه تشکیل شده است و اکنون تنها ۱۷ قنات و چشمه آن دارای آبدهی است.

وی گفت: در گذشته مالکان آب بلده به دلیل نبود امنیت قبل از مرگ خود آب را وقف می کردند و اکنون از 7200 فنجان آب بلده حدود 4400 فنجان آن وقفی است. نظام تقسیم آب این قنات که در دوره صفویه و توسط شیخ بهایی اجرا شده بسیار ظریف و دقیق است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: به سبب اهمیت و قدمت قنات بلده فردوس، این قنات پس از ثبت در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون قدم در راه ثبت جهانی گذاشته است. پرونده این قنات طی یک ماه گذشته تکمیل و برای بررسی به یونسکو فرستاده شده است.

وی افزود: پس از تکمیل پرونده و قرار گرفتن در نوبت، کارشناسان یونسکو از نزدیک از قنات بلده بازدید و ضمن بررسی نظرشان را به کمیته میراث جهانی ارائه می کنند.

رمضانی با بیان این که تاکنون 719 اثر از خراسان جنوبی ثبت ملی شده است، گفت: همچنین آسبادهای نهبندان برای ثبت جهانی شدن در حال بررسی توسط کارشناسان میراث فرهنگی است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید