رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » مجموعه تاریخی بیستون در سه فاز ساماندهی می‌شود

مجموعه تاریخی بیستون در سه فاز ساماندهی می‌شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
بیستون
کرمانشاه – خبرگزاری مهر: مدیرپایگاه جهانی بیستون از ساماندهی این مجموعه طی سه فاز خبرداد و گفت: ساماندهی این مجموعه در قالب سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین راعی عصر شنبه در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه که در محل حوزه استاندار برگزار شد اظهارداشت: 50 هزار هکتار حریم ملی و جهانی بیستون است که 150 اثر تاریخی در آن  شناسایی و  88 مورد آن ثبت ملی شده است.

راعی گفت: هم‌اکنون  18 درصد آثار این محوطه تاریخی در حال تخریب است.

مدیر پایگاه بیستون با بیان اینکه چشم‌انداز ساماندهی مجموعه تاریخی بیستون در سه فاز تا سال 1404 تهیه شده است گفت: فاز اول از سال 90 تا 93 و به صورت کوتاه مدت تعریف شده که برای تکمیل آن تا پایان امسال حداقل  به پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: تهیه نقشه‌های نورپردازی، حفاظت فیزیکی، اجرای نورپردازی و آثار تاریخی موجود، اجرای طرح ساماندهی دسترسی به غار شکارچیان، تکمیل و ادامه مسیر ساماندهی تملک کافه شیرزادی از جمله برنامه‌های تعریف‌شده در فاز اول است.

راعی با بیان اینکه سال گذشته 600 میلیون تومان برای ساماندهی مجموعه بیستون هزینه شده است گفت:  تملک کافه شیرزادی در محوطه بیستون به 300 میلیون تومان بودجه نیاز دارد.

وی تصریح کرد:  در فازهای بعدی تملک‌های دیگری هم داریم و برای فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری به تملک بخشی از اراضی منطقه نیاز داریم که حداقل 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیر پایگاه جهانی بیستون اجرای  فاز دوم ساماندهی را از سال 94 تا 96 اعلام کرد و گفت: این فاز میان مدت است که فعلا حدود هفت میلیارد تومان اعتبار برای آن برآورد شده است.

وی افزود: نوررسانی و نورپردازی به 15 اثر محوطه مجموعه بیستون، لایت‌استوری فرهادتراش، تهیه و نصب دوربین‌های حفاظتی و دید در شب، ساماندهی اطراف رودخانه و استفاده ظرفیت آن، ساماندهی و استفاده از ظرفیت پارک جنگلی، راه‌اندازی موزه پیش از تاریخ منطقه، ایجاد پارک میینیاتور کتیبه‌های هخامنشی، تملک زمین‌های پایین دستی، ایجاد بستر مناسب و معرفی دیواره بیستون برای صخره‌نوردی، راه‌اندازی موزه پیش از تاریخ منطقه و اجرای برنامه گردشگری از برنامه‌های تعریف‌شده در فاز دوم است.

مدیر پایگاه جهانی بیستون  اجرای فاز سوم را  از سال 96 تا 1404  اعلام کرد و گفت: این فاز  بلندمدت بوده و شامل تغییر کاربری بازپروری جنب کاروانسرای شاه عباسی به مرکز فرهنگی هنری بیستون، مرمت آثار، ایجاد کتابخانه مرکز اسناد پایگاه با قابلیت مراجعه پژوهشگران و دانشجویان، ایجاد دهکده گردشگری، ساخت سالن همایش و سخنرانی، موزه آثار تاریخی و تملک شهرک الزهرا و تغییر کاربری آن به باغ گل‌های تزیینی و دارویی است.

راعی افزود: بودجه این فاز فعلا قابلیت برآورد ندارد و برای مطالعاتش تاکنون 60 میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

وی گفت:  سایت جهانی بیستون حدود نه سال پیش ثبت جهانی شده و درحالی که تا چند سال پیش سالانه فقط 400 هزار نفر بازدید کننده داشت، در حال حاضر تعداد بازدیدکنندگان آن در سال به بالای یک میلیون نفر می‌رسد.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون با اشاره به اینکه تمامی طرح‌های ثبت جهانی شده در دنیا دارای حق و حقوقی هستند، یادآور شد: طرح جامع بیستون بر اساس طرح 10 تا 25 ساله‌ای که برای آن در نظر گرفته شده باید خانه‌های ساخته شده در اطراف آن از بین بروند و بر اساس تاکیداتی که سازمان یونسکو داشته حدود 50 هزار هکتار در حریم منظری بیستون مد نظر قرار داده شده و هر گونه اقدامی در این محوطه باید با کنترل و نظارت این سازمان انجام گرفته شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید