رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » مطرح شدن تکیه معاون‌الملک استان کرمانشاه در یونسکو

مطرح شدن تکیه معاون‌الملک استان کرمانشاه در یونسکو

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون‌الملک استان کرمانشاه امسال به دلیل داشتن ارزش‌های معماری برای درج در فهرست میراث موقت ایران در یونسکو مطرح می‌شود.

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی به خبرنگار مهر گفت: سال گذشته تکیه معاون الملک را در فهرست موقت ثبت جهانی پیشنهاد کردیم و امسال قرار است که پرونده این تکیه در فهرست موقت یونسکو معرفی شود. چون قبلا وجود نداش.   این تکیه دائره المعارف معماری اهل تشیع و  بنایی کاملا مربوط به فرهنگ تشیع است که تمام اجزای یک تکیه شامل حمام، عباسیه، زینبیه و حسینیه را دارد. هیچ جای ایران چنین تکیه ای را نداریم. از حیث کاشی‌کاری‌ها و داستان پردازی‌هایی که به صورت تصویری در آنجاست، اگربخواهم بگویم یک اثر تاریخی در ایران وجود دارد که می تواند تمام ابعاد فرهنگ ایرانی را بازگو کند، تکیه معاون الملک است. هیچ بنای دیگری این پتانسیل را ندارد.

وی ادامه داد: در یک تکیه مذهبی به محض وارد شدن به آن، بالای سردر، الهه‌های طاق بستان نقاشی شده‌اند ولی به جای اینکه هلال ماه در دستشان باشند، پرچم یا مظلوم حسین در دستشان است. صحنه‌هایی از شاهنامه، گل و مرغ، اساطیر، پادشاهان ایران، علما و مشایخ دین و… طراحی شده است.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور  نیز گفته است: کاشی‌های برجسته تکیه معاون‌الملک از وضعیت نسبتا مناسبی برخوردار نیست و لازم است که اقدامات جدی مرمتی و پژوهشی ویژه و کاملا استاندارد روی این بنا صورت بگیرد. تاکنون اقدامات مرمتی که روی کاشی‌های تکیه معاون‌الملک کرمانشاه صورت گرفته بود در جهت تثبیت اثر بود اما درحال حاضر با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده قرار است رسیدگی به این اثر شاخص استان کرمانشاه جزو یکی از اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی باشد تا به عنوان یک مجموعه منحصر به فرد مطرح شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید