رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » آتشکده قدیمی زرند کرمان را کاملا مخدوش کرده اند

آتشکده قدیمی زرند کرمان را کاملا مخدوش کرده اند

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: حفاری غیرمجاز و به دنبال آن آواربرداری غیراصولی بوسیله بیل مکانیکی و لودر آتشکده قدیمی زرند را کاملا مخدوش کرده است.

تخریب آتشكده قديمي زرند

به گزارش‌ ایسنا، “محمود وفایی” با اشاره به حفاری غیر مجاز توسط پنج قاچاقچی اشیاء عتیقه در محل یک آتشکده قدیمی در حوالی زرند که منجر به زیر آوار ماندن سه تن از آنها شد ، بیان داشت: این اتفاق اخیرا در روستایی به نام رشک وسطی در فاصله 34 کیلومتری شمال زرند در محل تپه‌ای باستانی که به احتمال زیاد قلعه تاریخی از دوره ساسانی بوده، رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی به دلیل آواربرداری غیراصولی و با استفاده از بیل مکانیکی و لودر و نیز سایر اتفاقات رخ داده کاملا مخدوش و دیوارهای خشتی آن از بین رفته است، افزود: در شرایطی فعلی پرکردن چاله های عمیق ایجاد شده، جهت جلوگیری خطر سقوط برای اهالی و ادامه حفریات غیرمجاز و امکان نظارت بیشترنیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی بر منطقه، بهترین راه حل است.

وفایی بیان کرد: باتوجه به وسعت پهناور و تعدد تپه های باستانی، حفاظت از این نوع تپه‌ها ملزم به وجود تعداد زیادی از نیروهای یگان میراث فرهنگی است که متاسفانه دراین خصوص دچار کمبود نیرو هستیم و مجوز و بودجه کافی جهت جذب نیروهای بیشتر را نداریم.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خاطرنشان کرد: این گونه تپه‌های باستانی را نمی‌توان به وسیله تابلو و یا فنس‌کشی مشخص کرد، زیرا حفاران غیرمجاز بیشتر از هر زمان دیگر در خصوص حفاری و جستجو کنجکاوتر خواهند شد.

وی تصریح کرد: این اداره کل جهت حفاظت از ابنیه تاریخی نیاز مبرم به همکاری دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و همچنین دوستداران میراث فرهنگی هرشهرستان دارد که امیدواریم طی برگزاری جلساتی این همکاری‌ها رونق بیشتری یابد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید