رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » نبود مواد فرهنگی سالم در محوطه تاریخی فیض آباد کاشان متعلق به دوره ایلخانی

نبود مواد فرهنگی سالم در محوطه تاریخی فیض آباد کاشان متعلق به دوره ایلخانی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

محوطه تاریخی

نبود مواد فرهنگی سالم در محوطه تاریخی فیض آباد کاشان متعلق به دوره ایلخانی، بر ترک آگاهانه شهر دلالت دارد و دلیل این امر را شاید بتوان با تغییرات اقلیمی مرتبط دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی، رضا نوری شادمهانی سرپرست ۴فصل کاوش آموزشی باستان شناسی محوطه تاریخی فیض آباد و عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان این مطلب را در جلسه گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد .

او افزود: از آنجایی که ضرورت آشنایی دانشجویان دانشگاه کاشان  با محوطه تاریخی فیض آباد و  ویژگی های آن احساس می شد این پروژه زمان بندی و به این منظور پیش از آغاز کاوش در هر فصل دانشجویان به گروه های چهار گانه تقسیم و به بررسی پیمایشی محوطه پرداختند .

وی با اشاره به مراحل عملیات کاوش  اظهار داشت : پس از آشنایی دانشجویان با ویژگی های محوطه و ابزار آلات مورد استفاده و نحوه مستندنگاری یافته‌ها و ساختارهای معماری چهار  فصل کاوش آموزشی از سال ۹۱به بعد صورت گرفت.

این باستان شناس با اشاره به اطلاعات بدست آمده از ۴فصل کاوش در محوطه فیض آباد گفت: نبود مواد فرهنگی سالم بر ترک آگاهانه شهر دلالت دارد و دلیل این امر را شاید بتوان با تغییرات اقلیمی مرتبط دانست .

وی مواد فرهنگی به دست آمده همچون سفال و مسکوکات را دلیل تک دوره ای بودن (ایلخانی) این محوطه دانست و افزود :مسکوکات کشف شده در نتیجه پنهان سازی عمومی و نه در اثر گمگشتگی سهوی به دست آمده اند.

این باستان شناس گفت: سازه‌های معماری به دست آمده بخشی از شهرستان و مجموعه ساختمانی ارگ محوطه را نشان می‌دهند الگوی معماری حاکم بر ارگ را می‌توان در قلعه‌های ادوار بعد که در منطقه ساخته شده اند ردیابی کرد  محوطه فیض آباد که با توجه به شواهد و بررسی‌های باستان شناسی، شهری متعلق به دوران ایلخانی بوده، از دو بخش مهم ارگ و شارستان تشکیل شده است. کاوش فصل نخست این محوطه در بخش شارستان به آگاهی های باستان شناختی و معماری مربوط به دوران ایلخانی منتهی شد.

به گفته این باستان شناس، یافته های باستان شناسی فصل چهارم فیض آباد  که بخش عمده آن سفالینه ها است، به دوران ایلخانی تعلق دارند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید