رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » جنگل ابر که یکی از اکوسیتسم های طبیعی و ارزشمند است

جنگل ابر که یکی از اکوسیتسم های طبیعی و ارزشمند است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

جنگل ابر

جنگل ابر که یکی از اکوسیتسم های طبیعی و ارزشمند است در جلسه روز 29 دیماه شورای عالی محیط زیست با حضور رییس جمهوری به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد که با این تصمیم عملا تهدید ایجاد جاده در این طبیعت بکر کشور و آثار سوء زیست محیطی ناشی از آن رفع شد.

 غلامحسین موید حسینی صدر سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در مورد این موضوع گفت: اکنون که جنگل ابر به منطقه حفاظت شده تبدیل شده است دیگر جاده ای در آن احداث نمی شود.

وی افزود: جلسات متعددی بین فراکسیون محیط زیست مجلس و سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از جنگل ابر برگزار شد که خوشبختانه نتایج قابل قبولی داشته است . در واقع با قرار دادن این جنگل در فهرست مناطق حفاظت شده دیگر جای نگرانی دراین زمینه وجود ندارد.

موید حسینی صدر اظهار کرد: البته نظر ما این است که جاده خاکی هم که در میان جنگل ابر وجود دارد با نظارت دقیق وعلمی بهینه سازی شود تا آسیبی به جنگل و تنوع زیستی منطقه وارد نشود که این کار با فنس کشی عملی خواهد شد.

وی تاکید کرد: جنگل ابر از نظر زیست محیطی موقعیت منحصر بفردی دارد بنابراین احداث جاده از میان آن موجب از بین رفتن تنوع زیستی گیاهی و جانوری آن می شود و به طور کلی محیط زیست آنرا تحت تاثیر قرار می دهد.

روزدوشنبه – 6 بهمن ماه – محمد رضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با قرار گرفتن جنگل ابر در زمره مناطق حفاظت شده دیگر امکان احداث جاده در این جنگل وجود ندارد٬گفت؛ از این پس ایجاد جاده در این جنگل تنها با دور زدن قانون ممکن است.

جنگل ابر با 35 هزار هکتار وسعت، یکصد و چهاردهمین اثر طبیعی است که در سال 1389 توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

در جلسه شورای عالی محیط زیست در 29دی ماه سالجاری جنگل ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست در آمد.

ابر، بخشی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است که در اغلب مواقع فضای آن را اقیانوسی از ابر فراگرفته و از این رو به همین نام مشهور شده است.

85 نوع گونه گیاهی مانند راش، بلوط ، ممرز، افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه های کلاه میرحسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر همچنین گونه های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار جنگل ابر را به موزه ای طبیعی تبدیل کرده و در کنار این به عنوان یکی از بانک های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است.

همچنین خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار، کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول در این جنگل از جمله گونه های جانوری هستند که در این جنگل ماوا گرفته اند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید