رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » ریزش بخشی از کاشی‌های گنبد مسجد امام اصفهان

ریزش بخشی از کاشی‌های گنبد مسجد امام اصفهان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مسجد امام اصفهان

وضع گنبد مسجد جامع عباسی(مسجد امام) چند سالی است که بحرانی است و هر روز شاهد اتفاقی تازه در آن هستیم به‌طوری که در چند روز اخیر بخشی از کاشی‌های گنبد این مسجد فروریخت.

یک مرمتگر کاشی در این باره به مهر گفت: مرمت این قسمت از گنبد مسجد امام که هم اکنون شاهد ریزش کاشی های آن هستیم نزدیک به 20 سال پیش انجام شده بود.

حسن مقضی افزود: به نظر می رسد مرمت این کاشی ها در 20 سال پیش اصولی نبوده و به همین سبب هم اکنون شاهد ریزش آن هستیم و امید است کاشی هایی که هم اکنون مرمت می شود دوام لازم را داشته باشد.

وی به استفاده از دریل برقی اشاره کرد و گفت: به طور قطع برای مرمت بنایی که عمری چهارصد ساله دارد باید با احتیاط عمل کرد.

مقضی ادامه داد: نزدیک به 39 سال پیش کاشی های گنبد مسجد شیخ لطف الله را مرمت کردیم که هنوز مشکلی برای آن پیش نیامده است یا کاشی های آرامگاه واله در تخت فولاد اصفهان پس از 38 سال مشکل پیدا کرد که شهرداری چون نیروی لازم برای مرمت آن را نداشت همه کاشی ها را جمع و از نو کاشی کرد؛ ولی کاشی های جدید پس از دو سال فروریخت.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان نیز در این باره گفت: مرمت گنبد مسجد امام هم اکنون آغاز شده و ما از یک نقطه روند مرمت را آغاز کرده ایم و کار در حال جلو رفتن است ولی با توجه به این که این امر در ارتفاع در حال انجام است و در محدوده و حریم ثبت جهانی هستیم باید با دقت و ظرافت خاصی موضوع را پیگیری کنیم.

ناصر طاهری افزود: پیش از این هم اعلام کرده بودیم که گنبد مسجد امام وضع خوبی ندارد و کاشی ها دیگر چسبندگی لازم را ندارد و ممکن است ریزش داشته باشد.

وی بیان کرد: در شرایط موجود ناچار هستیم که کل گنبد را مرمت کنیم البته برخی از نقاط نیازمند مرمت موضعی است، اما در هر صورت کل گنبد را باید مرمت کرد.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به این که تاکنون مرمت سه ترک از 16 ترک گنبد مسجد امام به اتمام رسیده است، گفت: مرمت ترک های کناری آن را هم آغاز کرده ایم.

طاهری مرمت گنبد مسجد امام را نیازمند زمان دانست و افزود: این گنبد 16 ترک دارد که حمل مصالح برای اجرای کار در آنجا مشکل است و باید کیفیت مصالح در بالا نیز بررسی شود چون گچ و مصالح در پای کار ممکن است به سبب طی کردن ارتفاع مشکل پیدا کرده باشد البته ما بسیاری از کارهای خود را در کارگاهی در پایین گنبد انجام می دهیم. عمر کاشی در بهترین شرایط 20 تا 30 سال است و در واقع کاشی فقط یک پوسته تزئینی است.

طاهری درخصوص تامین بودجه مرمت این گنبد و این که آیا در تامین اعتبار آن مشکلی وجود دارد، گفت: چون این اثر در محدوده ثبت جهانی است از محل پایگاه جهانی بودجه لازم به آن اختصاص می یابد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید