رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » پیش‌بینی آب‌وهوا با غارهای ایران

پیش‌بینی آب‌وهوا با غارهای ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

33

دو دانشمند دانشگاه آکسفورد که به ایران سفر کرده‌اند، قرار است با نمونه‌برداری از استلاکمیت‌های چند غار فعال و زنده در ایران، ضمن تشخیص علمی اقلیم دیرینه، آب‌وهوای آینده را پیش‌بینی کنند

این دو دانشمند به دعوت پژوهشکده زمین شناسی به ایران سفر کرده اند.

جواد نظامدوست، رییس هیأت مدیره انجمن غار و غارشناسان ایران که در کندوکاو این غارها، این دانشمندان را همراهی می کند در این باره گفت: این گروه سال قبل هم به ایران آمده بود و در برخی غارها، تحقیقاتی را انجام داد. در این سفر نیز آن ها از رسوبات استلاکمیت های تعدادی از غارها که به خطوط زلزله و گسل نزدیک هستند، نمونه برداری می کنند تا ضمن تشخیص اقلیم دیرینه در این غارها، میزان بارش ها در سال های گذشته و تعیین سال های کم و پر بارش، آب و هوای آینده را نیز پیش بینی کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون از استلاکمیت های غارهای مغان مشهد، دورونه کاشمر، پیرغار گناباد، دشت نمک خضری، یخ مراد، گل زرد، دانیال متل قو و دربند سمنان نمونه برداری شده است و در ادامه غارهای برونیک فیروزکوه و قلعه کرد تبریز مورد بررسی قرار می گیرند.

نظامدوست گفت: انگیزه ی حضور این دانشمندان، بیشتر نگرانی های موجود درباره ی تغییرات آب وهوایی کره زمین است که نتیجه ی این تحقیقات یقینا می تواند برای پیش بینی های آینده درباره ی آب و هوا موثر و کمک کننده باشد.

به گفته ی او، این دانشمندان روز سه شنبه این هفته، نمونه ی تحقیقات خود را در سازمان زمین شناسی ارایه می کنند. (ایسنا)

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید