رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » پرونده‌های مشترک ثبت جهانی ایران با کشور تاجیکستان تهیه می‌شود

پرونده‌های مشترک ثبت جهانی ایران با کشور تاجیکستان تهیه می‌شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

فرهاد نظری

پرونده‌های مشترک ثبت جهانی ایران با کشور تاجیکستان تهیه می‌شود.

به گزارش خبرگزای مهر، فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی افزود: یکی از پرونده‌های مشترک بین‌المللی، پرونده نوروز است که با عضویت ۷ کشور در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

وی ادامه داد: تاجیکستان در حال حاضر عضو این پرونده نیست و بهمن ماه سال گذشته در جلسه‌ای که در تهران برگزار شد عضویت افغانستان و قزاقستان و تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفت، این در حالی است که برای الحاق کشورها به پرونده‌های ثبت جهانی شده، این پرونده‌ها باید دوباره بازنویسی شوند.

نظری تصریح کرد: پرونده نوروز سال گذشته با درخواست عضویت این سه کشور بازنویسی و ارسال شد اما به دلیل تقاضای چند کشور دیگر برای الحاق، پرونده دوباره بازنویسی و ارسال می‌شود.

مدیرکل دفتر ثبت گفت: ما از قبل با نماینده تام الاختیار تاجیکستان جلساتی داشتیم و به دلیل اینکه پرونده نویسی در این کشور چندان تخصصی نیست، قول همکاری و مشارکت در تهیه پرونده‌های مشترک ثبت جهانی با رهبری ایران را به آنها دادیم.

وی تصریح کرد: در رابطه با پرونده‌های مشترکی که با کشور تاجیکستان همکاری خواهیم داشت می توان به ثبت جهانی دوتار و چوگان اشاره کرد که در این رابطه رئیس فدراسیون چوگان هم اقداماتی انجام داده و برای احیای این ورزش اقداماتی صورت گرفته است.

نظری گفت: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران نمایندگی مرکز منطقه‌ای یونسکو را دارد با استفاده از این پتانسیل در ارتباط با ارتقاء بخشیدن به حوزه میراث فرهنگی تاجیکستان برنامه‌هایی در دستور کار داریم.

مدیرکل دفتر ثبت اضافه کرد: در زمینه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در ارتباط با ثبت میراث ناملموس، موزه‌داری و مشارکت در حفظ و احیاء و مرمت بناهای تاریخی همکاری‌های ایران و تاجیکستان افزایش می‌یابد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید