رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی از به‌روز رسانی فهرست موقت ایران در یونسکو پس از هفت سال خبر داد

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی از به‌روز رسانی فهرست موقت ایران در یونسکو پس از هفت سال خبر داد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

یونسکو

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی از به‌روز رسانی فهرست موقت ایران در یونسکو پس از هفت سال خبر داد.

 فرهاد نظری با بیان این که فهرست موقت ایران در فهرست یونسکو در سال 2007 به روز شده بود، به ایسنا گفت: از معاونت های میراث فرهنگی استان های کشور خواستیم آثار واجدارزش و قابل ثبت جهانی خود را به دفتر ثبت آثار تاریخی ارسال کنند و اکنون نیز در حال بررسی آثار معرفی شده هستیم.

او با اشاره به این که در فهرست فعلی موقت ایران در یونسکو 49 اثر قرار داده شده است ، افزود: حدود صد اثر تاکنون به دفتر ثبت آثار تاریخی فرستاده شده که در کمیته ثبت و حریم آثار غیرمنقول باید نهایی شوند و پس از آن با مقایسه و بررسی این آثار براساس معیارهای یونسکو و احراز ارزش های مشخص شده تا اسفند، آثار جدید برای قرار گرفتن در لیست موقت یونسکو فرستاده می شود.

به گفته او، در این فهرست آثار تاریخی، طبیعی و منظر فرهنگی وجود دارد و پس از قرار گرفتن این آثار در فهرست موقت یونسکو، هر سال اولویت بندی برای انتخاب اثری که باید زودتر به فهرست میراث جهانی راه یابد، انجام می شود.

نظری، باغستان های قزوین به عنوان میراث طبیعی، مجموعه میراث معماری مدرن ایران مانند مقبره نادرشاه افشار ، مقبره خیام ، مقبره بوعلی سینا و مجموعه معماری مدرن تهران مانند برج آزادی ، فرهنگسرای نیاوران و ساختمان سازمان میراث فرهنگی را از جمله آثاری برشمرد که قرار است به فهرست موقت ایران در یونسکو اضافه شود.

در فهرست فعلی موقت یونسکو، آثار تاریخی، طبیعی و منظر فرهنگی مانند بیابان لوت، غار علیصدر همدان، منطقه حفاظت شده حرا، طاق بستان، کوه سبلان، نقش رستم و نقش رجب، بافت تاریخی فرهنگی کرمان، منطقه ارزشمند جیرفت، هگمتانه، منظر فرهنگی طوس و ماسوله قرار گرفته اند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید