رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » همایش بین‌المللی علمی راهبردی توسعه گردشگری ایران

همایش بین‌المللی علمی راهبردی توسعه گردشگری ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
مسعود سلطانی‌فر
مشهد- خبرگزاری مهر: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: کشورهای مختلف توانسته اند با برنامه ریزی های دقیق سهم قابل توجهی از درآمدهای گردشگری داشته باشند درحالیکه سهم ما کمتر از نیم درصد بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود سلطانی‌فر ظهر شنبه در همایش بین‌المللی علمی راهبردی توسعه گردشگری ایران در محل دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امروزه گردشگری یکی از عمده ترین فعالیت های جهان محسوب می شود و درآمد آن در سال 2012معادل 60 هزار و 400 میلیارد دلار بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: کشورهای مختلف توانسته اند با برنامه ریزی های دقیق سهم قابل توجهی از درآمد های گردشگری داشته باشند در حالیکه سهم ما کمتر از نیم درصد بوده است.

وی گفت: گردشگری، 30درصد سهم صادرات خدمات جهانی و 6 درصد از درآمد صادرات کل جهانی را بخود اختصاص داده است.

معاون رئیس جمهور بیان داشت: گردشگری بخش کوچکی از اقتصاد را شامل می شود درحالیکه می تواند از نظر اقتصادی سبب درآمدزایی شده و در سایر مولفه های اقتصادی مانند اشتغال زایی نقش موثر داشته باشد.

وی ادامه داد: ایران با توجه به ویژگی ها و موقعیت مکانی که در مسیر تلاقی تمدن شرق و غرب در حوزه گردشگری واقع شده، از موقعیت و همچنین از نظر جاذبه های گردشگری و میراث کهن تاریخی در رتبه بالایی در خاورمیانه قرار دارد.

سلطانی فر گفت: مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سال 2013 خود در شاخص های کشورهای مسافر پذیر ایران را در جایگاه 98 قرار داده است، که خوشبختانه ما توانستیم نسبت به سال 2012، تا 16رتبه ارتقا پیدا کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار کرد: از جهت هزینه های سفر گردشگری ایران از جایگاه خوبی برخوردار است و توانسته برای گردشگران خارجی در ایران یک سفر پرجاذبه و ارزان را فراهم کند.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: با توجه به اینکه کشور های مصر، یمن، سوریه و عراق به دلیل نا امنی امروز دیگر مقصد گردشگری نیستند، ایران توانسته جایگاه آنان را بگیرد که این فرصتی استثنایی برای کشور ما است.

وی اظهار داشت: مشهد هیچ مشکلی به لحاظ مراکز اقامتی ندارد و نیمی از هتل‌های کشور در این شهر جای گرفته است بنابراین باید صنعت گردشگری در این شهر و استان را بیش از گذشته مورد توجه و حمایت جدی قرار داد.

سلطانی فر گفت: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، بخش گردشگری فعال شده است و گردشگری فرهنگی روند رو به رشدی مواجه شده که ابراز علاقه گردشگران بین المللی به ایران نیز یکی دیگر از دلایل رشد این صنعت بوده است.

وی با اشاره به اینکه جذب گردشگر باعث حفظ آثار باستانی می شود گفت: امروز سرمایه گذاری در بخش گردشگری در حال ساخت امکاناتی همچون هتل هستند و ما در سطح کشور نزدیک به 900 پروژه معادل 19 هزار و 500 میلیارد تومان و با پیشرفت 40 درصدی در حال اجراست.

سلطانی فر به مشکلات حوزه صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: عدم اجرای مفاد کنوانسیون ها، عدم استفاده از منابع خارجی، مالیات بر تاسیسات و فعالیت های گردشگری و نبود معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاران، ضعف و کمبود صنعت بیمه و عدم سهولت سرمایه گذاری کسب و کار از مهم ترین مشکلات این حوزه است.

معاون رئیس جمهور افزود: ما در سال 92 با وجود این محدودیت ها از 4.5 میلیون گردشگر 6 میلیارد دلار درآمد داشتیم و این توانمند سازی ها هنوز مورد توجه لازم قرار نگرفته اند.

وی در پایان با اشاره به ضعف در صنعت هوایی کشور گفت: همچنین صنعت حمل و نقل هوایی ما 40 درصد امکان انتقال گردشگران را فراهم می کند که این اصلا مطلوب ما نیست.

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید