رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » اعتراض ایران به ثبت ورزش چوگان به نام کشور آذربایجان/فرصت برای ثبت جهانی چوگان به نام ایران

اعتراض ایران به ثبت ورزش چوگان به نام کشور آذربایجان/فرصت برای ثبت جهانی چوگان به نام ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
چوگان
اصفهان – خبرگزاری مهر: مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: هنوز هم فرصت برای ثبت جهانی چوگان به نام ایران وجود دارد و مستندات ما در فروردین سال 94 ارائه می‌شود.
 

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد نظری عصر امروز در نشست تخصصی چوگان اصفهان با اشاره به اعتراض ایران به ثبت جهانی چوگان به نام کشور آذربایجان اظهار داشت: بر خلاف تصور افراد مختلف، چوگان هنوز از دست نرفته و امکان این وجود دارد که با ارائه مستندات، این ورزش به نام ایران ثبت شود.

وی افزود: با اعتراض ایران به ثبت ورزش چوگان به نام کشور آذربایجان، ثبت این ورزش به بازی چوگان با اسب کشور آذربایجان به نام آن ثبت شده و محدود شد و امروز امکان آن وجود دارد که چوگان به نام ایران ثبت شود.

مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: روند بررسی هر پرونده در یونسکو نزدیک به 18 ماه زمان می‌برد و در صورتی که ما بتوانیم تا فروردین 94 مستندات خود را ارائه کنیم، چوگان ایران و ثبت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: این اتفاق در سال‌های 2016 یا 2017 رخ می‌دهد و ما باید کاری کنیم که میدان نقش‌جهان به صورت قبلی اجیا شده و پرونده چوگان ایران را در ردیف اقدامات پاسدارانه موفق به ثبت برسانیم.

نظری با بیان اینکه میدان نقش جهان در سال 1978 به عنوان دومین اثر ایران ثبت جهانی شد، گفت: این اثر بر گرفته از زمین چوگان بود و در شرایطی که ظرف برگزاری چوگان یعنی این میدان به ثبت جهانی رسیده، محتوای آن که نفس ورزش بوده، به ثبت نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: چوگان نیز قابلیت آن را دارد که مانند آئین نوروز به ثبت چند کشور برسد و باید کاری کنیم که اقدامات مناسبی در این باره انجام دهیم تا بتوانیم در زمینه ثبت جهانی چوگان، اقدامی اساسی انجام دهیم.

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید