رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » گردشگران چینی در ایران راهنمای تور ندارند

گردشگران چینی در ایران راهنمای تور ندارند

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
گردشگری چینی
ورود گردشگران چینی با هدف احیای جاده ابریشم گشایشی برای گسترش روابط گردشگری ایران و چین بود اما به دلیل تعداد کم راهنمایان گردشگری مسلط به زبان چینی، هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت برای رونق صنعت گردشگری استفاده کنیم. به گفته نایب رئیس جامعه تورگردانان حتی یک راهنمای گردشگر مسلط به زبان چینی هم آموزش داده نشده است و شاید در کشور تعداد آنها به اندازه انگشتان یک دست هم نرسد.

به گزارش خبرنگار مهر، همه جور کالای چینی داشتیم قرار است گردشگر چینی هم داشته باشیم آن هم به دلیل احیای جاده ابریشم. برنامه ریزی برای ورود گردشگران چشم بادامی به ایران از سال 90 رنگ تازه ای گرفت آن هم وقتی که کمیته ویژه ای برای توسعه فرصت های جذب گردشگر از چین در سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد تا با برنامه‌های تبلیغاتی و بازاریابی  زمینه را برای فعالیت‌ هر چه بهتر بخش‌های خصوصی فراهم کند.

منتها هدف این کمیته تخصصی در سه سال پیش این بود که در آینده نزدیک با اجرای برنامه‌های مختلف در استان‌های پرجمعیت از جمله سین کیانگ که جز استان‌های مسلمان نشین این کشور است مردم چین را با جاذبه‌های گردشگری کشورمان بیشتر از گذشته آشنا کند. به همین منظور تفاهم‌نامه‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و چین به امضا رسید که طی آن ایران در فهرست کشورهای مجاز برای گردشگران چینی قرار گرفت.

دو سال بعد، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی در مصاحبه ای با روزنامه گاردین لندن اعلام کرد که ایران درصدد است تا مراحل دریافت ویزا برای گردشگران خارجی را تسهیل کند. در این میان کشور چین برای گسترش ارتباطات گردشگری در اولویت قرار دارد.

از 400 میلیون گردشگر چینی چه تعداد به ایران می آیند؟

اگر محمد علی نجفی کشور چین را یکی از کشورهای هدف برای بازاریابی و جذب گردشگر انتخاب کرد به این علت بود که آمارهای جهانی نشان می دهد چین بیش از سایر کشورها گردشگر به دنیا می فرستد به همین علت متولیان گردشگری با مقام های گردشگری در چین صحبت کرده و شماری از آنها را به ایران دعوت کردند.

آمارها نشان می دهد که در سال 2012 میلادی‌، 400میلیون نفر گردشگر چینی به کشورهای مختلف دنیا سفر کرده اند و این جابه‌جایی 102میلیارد دلار درآمد برای جهان همراه داشت. این آمارها چنان وسوسه‌برانگیز است که هر کشوری را ترغیب می کند تا برای جذب این گردشگران برنامه ریزی کند منتها کشورهای مختلف از جمله انگلیس برای ورود گردشگران چینی به کشورشان، صدور روادید را حذف و یا روند صدور آن را تسهیل کرده اند ولی تاکنون متولیان گردشگری اعلام نکرده اند که آیا چین هم در فهرست کشورهای لغو روادید شده قرار می گیرد یا نه؟

چینی ها جاذبه های ایران را نمی شناسند

با این حال اکنون چینی ها در فهرست مقاصد سفرهایشان نام ایران را هم اضافه کرده اند ولی چندان برایشان آشنا نیست. تنها چند بار سفیرجمهوری اسلامی‌ایران در چین، رفت وآمد گردشگران دو کشور را از مهم‏ترین راه‌های برقراری مناسبات میان تمدن و مردم ایران و چین دانست ‌و گفت که توسعه گردشگری میان دو کشور به ارتقای روابط اقتصادی و تجاری تهران و پکن کمک می‏‌کند.

فریدون وردی نژاد گفته بود که ایران از سرمایه‌گذاری خارجی در بخش گردشگری به‌ویژه سرمایه‌گذاران چینی استقبال می‌کند و بر این اساس، تسهیلاتی از جمله تخفیف‪ ۵۰درصدی برای درآمد سرمایه‌گذاری خارجی در بخش گردشگری، اعطای وام‌های ۷۰درصدی و تضمین سرمایه‌های خارجی از سوی دولت ایران درنظر گرفته شده‌است اما این تبلیغات ناکافی است چون هنوز در شبکه های چینی زبان یک ثانیه هم تبلیغ گردشگری ایران نمی شود.

حضور گروه 11 نفره گردشگران چینی در ایران

با این وجود درحال حاضر یک گروه 11 نفره از گردشگران چینی در ایران حضور دارند تا یک هفته ایران را بگردند آن هم با هدف احیای جاده ابریشم.

شاید بتوان ورود این گروه را آغازی برای تعاملات بین ایران و چین در زمینه گردشگری دانست چرا که رئیس جمهور سال گذشته در اجلاس شانگهای که در قرقیزستان برگزار شد، پیشنهاد داد تا جاده‌ ابریشم احیا شود. پس از آن رییس‌جمهور چین، دستور برگزاری سفرهای گردشگری در جاده ابریشم را داد و به این ترتیب سفر گردشگران چینی در جاده ابریشم آغاز شد و از آنجا که بخشی از آن در ایران قرار دارد، چینی ها ایران را نیز یکی از مقاصد گردشگری خود می بینند.

ولی مگر ایران آمادگی جذب گردشگر چینی را دارد که بخواهد روابط گردشگری اش را با این کشور گسترش دهد و آیا در همین مدت سه سال که از آغاز کمیته گردشگری چین می گذرد، اقدامی انجام شده است؟

در این باره محمدعلی واقفی، نائب رئیس جامعه تورگردانان ایران به خبرنگار مهر گفت: حتی یک راهنمای گردشگر مسلط به زبان چینی هم آموزش داده نشده

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید
کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید