رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » توضیح اهمیت پرونده‌های ارائه‌شده از سوی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی

توضیح اهمیت پرونده‌های ارائه‌شده از سوی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نشست سفرای عضو کمیته میراث جهانی با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به منظور توضیح اهمیت پرونده‌های ارائه‌شده از سوی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی برگزار شد.

میراث فرهنگی

 

به گزارش ایسنا، در این نشست که با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، مهران مقصودی رئیس گروه کویرشناسی دانشگاه تهران و جمعی از سفرای کشورهای عضو کمیته میراث جهانی برگزار شد، در رابطه با اهمیت پرونده‌های قنات ایرانی و بیابان لوت که از سوی جمهوری اسلامی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی ارائه شده است، توضیحاتی داده شد.

انتظار موفقیت ایران در اجلاس میراث جهانی   2016

در این نشست مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با اشاره به اینکه ایران دارای سابقه تاریخی و تمدنی 10 هزار ساله و آثار ثبتی و شناسایی شده‌ تاریخی در کشور است، بیان کرد: با حمایت علمی کارشناسان کشورهای عضو کمیته جهانی از پرونده‌های قنات ایرانی و بیابان لوت که در اجلاس استانبول مطرح می‌شوند، انتظار می‌رود که پرونده‌های میراث جهانی ایران با موفقیت روبه‌رو شوند.

11 قنات با تکنولوژی متفاوت از دیگر قنات‌های ایران

همچنین محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی در این نشست با اشاره به اینکه قنات‌های ایران دارای پیچیدگی‌های ویژه و منحصربه‌فردی است، گفت: این قنات‌ها یک اعجاب بشری در مدیریت و انتقال آب است که تاثیر هوش و ذکاوت انسان‌ها را می‌توان در آنها مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه اشراف به محاسبات و شناسایی سفره‌های زیرزمینی نیازمند هوشمندی افراد است، ادامه داد: قنات‌ها دارای ارزش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هستند. این ساخته‌های دست بشر از ارزش سرزمینی و منظری برخوردارند.

معاون میراث فرهنگی افزود: قنات‌ها هم به عنوان میراث ملموس و هم در حوزه میراث ناملموس دارای ارزش و اهمیت هستند، چراکه طریقه ایجاد قنات به صورت سینه به سینه از گذشته تا امروز انتقال یافته و موجب تداوم قنات شده است.

او اضافه کرد: قنات‌های ایرانی که برای ثبت در فهرست میراث جهانی ارائه شده، واجد معیارهای موردنظر کمیته میراث جهانی هستند.

وی با اشاره به اینکه 11 قنات ایرانی دارای تکنولوژی متفاوتی نسبت به سایر قنات‌های موجود در ایران هستند، افزود: این قنات‌ها که سابقه تاریخی آنها به 2500 سال تا 200 سال پیش می‌رسد، در شش استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان قرار گرفته‌اند.

شهر خیالی لوت، یکی از شاخصه‌های طبیعی بیابان

همچنین در این نشست، مهران مقصودی مدیر پروژه ثبت جهانی بیابان لوت و متخصص کویرشناسی در دانشگاه تهران به اهمیت بیابان لوت به عنوان یکی از پدیده‌های برجسته طبیعی اشاره کرد و افزود: بیابان لوت به دلیل داشتن عوارض بیابانی منحصربه‌فرد دنیا یکی از مشهورترین بیابان‌های طبیعی دنیا است که به عنوان یک پدیده طبیعی برجسته مستحق ثبت در فهرست آثار یونسکو است.

رئیس مؤسسه جغرافیای دانشگاه تهران همچنین بیابان فرا خشک و گرم لوت را در قیاس با بیابان های مشابه در جهان، دارای ویژگی های کم نظیر و منحصر به‌فرد دانست و افزود: بیابان لوت جزو مناطق بسیار خشک است که از نظر زمین شناختی از اشکال مختلفی برخوردار است.

وی تاکید کرد: بلندترین ریگ یلان با مساحت حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع در شرق بیابان لوت استقرار یافته که به عنوان یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بیابان مطرح است. همچنین وجود بلندترین کلوت‌های جهان و یکی از مرتفع‌ترین تپه‌های ماسه‌ای را می‌توان در بیابان لوت مشاهده کرد.

مدیر پرونده نامزدی ثبت جهانی بیابان لوت ادامه داد: وجود رودخانه شور، تپه‌های ستاره‌ای شکل، سنگ فرش بیابانی، بلندترین کلوت‌ها و نبکاها از دیگر ویژگی‌ها و عوارض منحصر به‌فرد این بیابان است.

این درحالی است که به گفته مقصودی، شهر خیالی لوت که به واسطه فرآیند زمین شناختی شکل گرفته یکی دیگر از شاخصه‌های طبیعی است که در این بیابان وجود دارد.

مقصودی اما با اشاره به اینکه بیابان لوت در سال های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به عنوان گرمترین نقطه زمین معرفی شده است، تاکید کرد: با توجه به این که ممکن است تمام این عوارض در بخش های زیادی از جهان وجود داشته باشد اما موضوعی که باعث تمایز بیابان لوت شده است وجود تمامی  این ویژگی های طبیعی در کنار هم است  که سبب برجستگی لوت نسبت به سایر مکان ها شده است.

به گفته معاون میراث فرهنگی، این توضیحات به منظور ارائه به کارشناسان کشورهای عضو کمیته میراث جهانی در اختیار سفرای این کشورها قرارگرفت تا امکان حمایت علمی نمایندگان این کشورها از پرونده‌های نامزدی ثبت جهانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس استانبول که از 10 تا 20 جولای برگزار می‌شود، فراهم شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید