رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » اسم گلیم عنبران یکی از افتخارات ایران است

اسم گلیم عنبران یکی از افتخارات ایران است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

گلیم

می‌گویند دارهای گلیم منطقه مرزی «عنبران» شهرت جهانی داشته و بیش از 150 اثر تاریخی شناسایی شده دارد.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، شهر مرزی عنبران به دلیل داشتن دارهای گلیم بی‌شمار در زیر سقف خانه‌ها، شهرت جهانی داشته و اسم گلیم عنبران یکی از افتخارات ایران است.

از زمان تأسیس شرکت صنایع دستی منطقه‌ شمالغرب و در سال 1369، تولید گلیم و جاجیم و ورنی و فرش در مناطق مختلف استان شروع و در برخی از مناطق ساختمان‌هایی تحت عنوان دفتر تولید در عنبران سفلی شهرستان «نمین» برای تولید گلیم و در «قوشه سفلی» شهرستان مشگین شهر برای تولید فرش و در «برندق» شهرستان خلخال برای تولید جاجیم ایجاد شد.

پیکره سنگی «بابا داود» عنبران، نمایشگاه صنایع دستی عنبران، پیکره سنگی «عقاب تالش»، «ثپه گاندمه هو»، «کهریز خان حونی»، سه شنبه بازار و جمعه بازار عنبران و منطقه توریستی «تانگی» از جمله نقاط دیدنی شهر عنبران هستند.

عنبران علیا قدیمی ترین روستای استان اردبیل بوده که بقول شاعر فقید شیخ ضاء الدین شفیقی عنبرانی روستایی چسبیده به مرز که ملکش استثنایی است. برای اهل سلوک و طریقت نام عنبران علیا کلمه‌ای آشناست. علاوه برآثار دوره اسلامی باقیمانده تاریخ چندهزار ساله زندگی بشری در جای جای روستا به چشم می‌خورد.

از نظر طبیعی نیز به دلیل وجود چشمه‌های متعدد نام سرزمین چشمه‌های جوشان نیز به این روستا اطلاق شده و بخاطر وجود معماری ویژه خانه‌های پلکانی آن را ماسوله اردبیل هم معرفی کرده‌اند.

چشمه «چپلی حونی»، «نبی حونی»، «کانه ک حونی»، «ابوزه حونی»، «کیه حونیو»، منطقه توریستی «اینرو»، منطقه توریستی «تاوله شوون»، و منطقه توریستی «باند بوغ» از جمله مناطق گردشگری عنبران است.

بخش عنبران شهرستان نمین بیش 150 اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از این تعداد یاد شده، 32 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید