رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » خیز اساسی در زمینه توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و گرجستان

خیز اساسی در زمینه توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و گرجستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مسعود سلطانی‌فر

با توجه به عزم جدی برای خیز اساسی در زمینه توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و گرجستان، تعداد گردشگرانی که بین ایران و گرجستان تردد می‌کنند قابل توجه نیست، باید عزم و اراده‌ای وجود داشته باشد و هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا در این بخش یک خیز اساسی برداشته شود و تعداد گردشگران بین دو کشور افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‌فر – رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – در دیدار با «گوباز سایند کیدزه»، نایب رئیس مجلس و رئیس گروه دوستی مجلس گرجستان و هیات همراه گفت: ایران و گرجستان، فرهنگ، تاریخ و هویت مشترک تاریخی و فرهنگی دارند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: همکاری با کشورهای همسایه و کشورهایی که از نظر اشتراکات تاریخی با کشور ما نزدیکی دارند، برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است، به ویژه در فضای جدیدی که بعد از توافق هسته‌ای به وجود آمده است، در کنار تعامل گسترده با دنیا که پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید به وجود آمد، اعتقاد داریم که همکاری‌های ما با تمامی کشورهای جهان باید گسترده‌تر شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: دستاوردهای ایران در زمینه حفظ حقوق هسته‌ای و سایر دستاوردهای ما در عرصه اقتصادی متعلق به ملت ماست و در عین حال در اختیار سایر کشورهای دوست قرار خواهد گرفت.

سلطانی‌فر ادامه داد: ایران کشور بزرگی است و ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی بسیاری دارد که این ظرفیت‌ها در فضای جدید به وجود آمده می‌تواند در مسیر توسعه همه کشورهای دوست مورد استفاده قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ما برای فضای پس از لغو تحریم‌ها در همه بخش‌ها برنامه‌ریزی داریم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، زمینه همکاری ایران و کشورهای همسایه را فراهم کنیم و بخش خصوصی این کشورها هم فرصت استفاده از این فضای همکاری را داشته باشند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایران در زمینه گردشگری از جمله گردشگری فرهنگی، تاریخی، طبیعی، زیارتی و امکانات بهداشتی و درمانی دارای امکانات و ظرفیت‌های بسیار زیادی است، تاکید کرد: این ظرفیت‌ها و امکانات مورد استفاده بسیاری از اتباع کشورهای همسایه قرار می‌گیرد و ما به سرعت در حال آماده کردن زیرساخت‌های کشورمان هستیم تا آمادگی پذیرایی و میزبانی از گردشگرانی که از کشورهای غربی، آسیای میانه و کشورهای اسلامی به ایران سفر خواهند کرد را داشته باشیم و امکانات خوبی را در اختیارشان قرار دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه کشور گرجستان هم دارای امکانات و ظرفیت‌های گردشگری و جاذبه‌های تاریخی بسیاری است، یادآور شد: این جاذبه‌های کشور گرجستان مورد توجه گردشگران ایرانی است، اما تعداد گردشگرانی که بین دو کشور تردد می‌کنند قابل توجه نیست، باید عزم و اراده‌ای وجود داشته باشد و هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا در این بخش یک خیزِ اساسی برداشته شود و تعداد گردشگران بین ایران و گرجستان افزایش یابد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه، ایران یک کشور موزه است و یک میلیون بنا، سایت و محوطه تاریخی در کشورمان وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر 19 اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و با توجه به اینکه هر کشور، سالیانه مجاز به ثبت جهانی یک اثر تاریخی است، نزدیک به 60 اثر از کشور ما در لیست انتظار ثبت جهانی یونسکو است.

وی یادآور شد: ایران در سال 2014 میلادی میزبان 5 میلیون و 100 هزار گردشگر خارجی بوده و براساس برنامه ریزی‌ها بنا داریم تا سال 2025 تعداد گردشگران خارجی ورودی را به 20 میلیون نفر برسانیم، متناسب با این هدف، ما در حال آماده سازی زیرساخت‌ها، شبکه حمل و نقل هوایی، تسهیلات صدور ویزا و آموزش نیروی انسانی متخصص هستیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تقویت همکاری‌ها بین ایران و گرجستان در حوزه گردشگری می‌تواند دو کشور را از منافع اقتصادی این حوزه بهره‌مند کند، یادآور شد: در بخش میراث فرهنگی، ما کارشناسان مختلفی داریم که مورد تایید کارشناسان یونسکو هستند و این توانایی را دارند که در زمینه مرمت و بازسازی آثار تاریخی به کشور گرجستان کمک کنند.

معاون رئیس جمهور با اعلام این خبر که بازسازی اماکن تاریخی سوریه و عراق قرار است از طرف یونسکو به ایران سپرده شود، ادامه داد: همکاری‌های ایران و گرجستان می‌تواند در حوزه موزه‌های دو کشور هم صورت گیرد و اشیاء و آثار تاریخی به منظور استفاده و بازدید مردم، باستان شناسان و پژوهشگران، میان ایران و گرجستان مبادله شود.

وی با اشاره به اینکه پس از استقلال کشور گرجستان، ایران در تمامی مقاطع خاص تاریخی، حمایت‌های لازم را از این کشور داشته است، اضافه کرد: یقین دارم که در فضای جدید سیاسی پس از برطرف شدن تحریم‌ها، امکان گسترده‌تر کردن همکاری‌ها در همه بخش‌ها و به ویژه در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی وجود دارد.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه زمینه بسیار خوبی برای همکاری بین دو کشور در ابعاد اقتصادی، علمی و فرهنگی وجود دارد، گفت: گرجستان برای ما یک کشور آشنا است و به دلیل اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو کشور، ما با همین روند مثبت و سازنده با گرجستان برخورد خواهیم کرد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید