رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » تشکیل شبکه پایگاه‌های میراث فرهنگی ایران در سطح یونسکو

تشکیل شبکه پایگاه‌های میراث فرهنگی ایران در سطح یونسکو

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

محمدرضا سعیدآبادی

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از تشکیل شبکه پایگاه‌های میراث فرهنگی ایران در سطح یونسکو خبر داد و گفت: با تشکیل چنین شبکه‌ای، قدرت چانه‌زنی پایگاه‌ها و جایگاه آنها بالاتر خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه آموزشی برنامه‌ریزی برای مدیریت پایگاه‌های میراث جهانی در ایران پیش از ظهر امروز (پنجم اردیبهشت ماه) با حضور تمامی مدیران پایگاه‌های میراث جهانی در کاخ گلستان در حال برگزاری است.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه آموزشی که تا روز سیزدهم اردیبهشت ماه ادامه دارد، محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: پایگاه‌ها و سایت‌های میراث فرهنگی باید بتوانند در حوزه شهر و منطقه این موضوع را جا بیاندازند که میراث فرهنگی فقط خشت و گنبد نیست، بلکه هویت است و میراث فرهنگی چگونه می‌تواند در کنار توسعه شهر، منطقه و کشور وجود داشته باشد. میراث ملی یا جهانی امکان شناخت فرهنگ آن شهر و منطقه را می‌تواند فراهم کند.

وی افزود: تلاش می‌شود سایت‌های میراث فرهنگی به نوعی در سیاستگذاری توسعه کلان ایران ورود پیدا کنند؛ این کار آسانی نیست ولی اگر می‌‌خواهیم برای آن شهر برنامه‌ریزی کلان توسعه انجام شود، حتما باید پایگاه میراث جهانی آن شهر یا منطقه نیز در این برنامه‌ریزی‌ها حضور داشته باشد. این کار نیاز به خلاقیت، مذاکره و حضور موثر دارد. اگر این اتفاقات بیفتد، توجه به آن میراث جهانی نیز بیشتر خواهد شد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ادامه داد: در هر شهر یا منطقه افراد ذی‌نفعی وجود دارند که علاقه‌مند هستند کار کنند. چگونگی فعال کردن آنها به شرطی که معیارهای میراث جهانی را به خطر نیندازد، مفید است و باید امکان مشارکت این ذی‌نفعان را پیگیری کرد.

سعیدآبادی گفت: NGOها و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند به کمک مدیران پایگاه‌های میراث جهانی بیایند. آنها بازوی شما هستند برای اینکه حرف شما مدیران بیشتر شنیده شود.

تشکیل شبکه پایگاه های میراث فرهنگی

وی افزود: تشکیل شبکه پایگاه‌های میراث فرهنگی ایران در سطح یونسکو می‌تواند یکی از برنامه‌های این پایگاه‌ها باشد. همچنین تشکیل این شبکه می‌تواند قدرت چانه‌زنی پایگاه‌ها را بالا ببرد و موجب هم‌افزایی برای بحث‌های کلان کشور در زمینه دریافت بودجه و … شود. همچنین جایگاه بالاتری را به پایگاه‌های میراث جهانی بدهد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تصریح کرد: طرح تشکیل چنین شبکه‌ای را آماده کردیم و به غیر از این پایگاه، با توجه به فضای جدیدی که به وجود آمده، امکان برپایی کارگاه‌های آموزشی و ظرفیت‌سازی دیگری نیز وجود دارد؛ ولی باید اولویت‌ها و نیازهای آموزشی شما را بدانیم و به آن پاسخ دهیم.

در ادامه این برنامه فرهاد عزیزی، مدیرکل پایگاه‌های میراث جهانی گفت: در حال حاضر ۷۵ پایگاه در سطح ملی و ۱۷ پایگاه در سطح جهانی داریم که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در سازمان میراث فرهنگی و بر اساس پلان مدیریت، وظیفه نگهداری، حفاظت و مرمت آثار موجود و محدوده جغرافیایی پایگاه را بر عهده دارند.

وی افزود: علاوه براقدامات حفاظتی، ساماندهی، ایجاد امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز برای حضور مردم، بازدیدکنندگان و گردشگران و معرفی ارزش‌های منحصر به فرد تاریخی و فرهنگی به خصوص در آثار ثبت جهانی؛ موضوعی است که در پایگاه‌ها در حال انجام و پیگیری است.

مدیرکل پایگاه‌های میراث جهانی گفت: پس از مرحله تصویب برنامه‌ها، اقدامات اجرایی زیر نظر مدیریت پایگاه‌ها توسط بیش از ۸۰۰ نیروی زبده و متخصص شامل کارشناسان، استادکاران و کارگران فنی با هدایت و نظارت هیات راهبردی و سازمان میراث فرهنگی به انجام می‌رسند.

عزیزی ادامه داد: علاوه بر این سازمان میراث فرهنگی و دفتر امور پایگاه‌ها تلاش می‌کند ضمن همسان‌سازی کیفی پایگاه‌ها به لحاظ امکانات، فرصت‌هایی برای پژوهش و تعامل با مراکز علمی آموزشی در سطح ملی و بین‌المللی برای گذراندن دوره‌های تخصصی و مطالعات کاربردی فراهم کند تا بتوان نقش الگویی پایگاه‌ها و بسترهای مناسبی که در آنها وجود دارد را در اختیار محققان و پژوهشگران قرار دهد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید