رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: گردشگری ایران سال پیش بین 6.5 تا 7.5 میلیارد دلار درآمد داشته است

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: گردشگری ایران سال پیش بین 6.5 تا 7.5 میلیارد دلار درآمد داشته است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

گردشگری

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این که “دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی در اعلام رقم درآمد گردشگری ایران اشتباه کرده،” گفت: گردشگری ایران سال پیش بین 6.5 تا 7.5 میلیارد دلار درآمد داشته است.

طالب رفاعی، دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی پیشتر و در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران درحالی که از روی یک متن مکتوب سخنرانی می‌کرد‌، گفته بود: گردشگری در منطقه آسیای جنوبی و پاسیفیک که ایران نیز جزو آن محسوب می‌شود، سال گذشته پنج درصد رشد داشت‌. ایران نیز نشان داد با این رشد همراه بوده است. ایران در سال 2013،‌ چهار میلیون و 700 هزار نفر گردشگر داشته و یک میلیارد و 300 میلیون دلار درآمد حاصل کرده است.

به گزارش خبرنگار گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اکنون مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: آقای رفاعی در این‌باره اشتباه کردند، بعد از سخنرانی هم به من گفتند که این مبلغ را اشتباه اعلام کرده‌اند.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ابتدای امسال مبالغ متفاوتی را بین پنج تا هفت میلیارد دلار برای بخش گردشگری اعلام کرده است. سلطانی‌فر اردیبهشت امسال در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین این سازمان و سازمان حفاظت محیط زیست‌، درآمد گردشگری ایران را پنج میلیارد دلار اعلام کرد.

او در آن مراسم گفته بود: سال گذشته 4.5 میلیون گردشگر به ایران وارد شدند که یک میلیون و 600 هزار نفر آنها از عراق‌، یک میلیون نفر از جمهوری آذربایجان و بقیه از سایر کشورها بودند که به طور کلی پنج میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور حاصل کردند.

معاون رییس جمهور بعدها در سفری به استان سیستان و بلوچستان این مبلغ را 6 میلیارد دلار اعلام کرد و حالا این رقم به هفت میلیارد دلار رسیده است.

نبود حساب آماری و اقماری اجازه نمی‌دهد آمارها و درآمدهای گردشگری ایران به طور شفاف مشخص شود،‌ حتی سلطانی‌فر هم به این موضوع اذعان دارد؛ اما چرا باید این تناقض‌گویی‌ها به سازمان جهانی جهانگردی که آمارهایش را از خود کشورها دریافت می‌کند و برای عموم انتشار می‌دهد و در معرض مشاهده مقامات کشورها، سرمایه گذاران‌، تحلیلگران، فعالان و گردشگران قرار می‌دهد‌، سرایت کند؟

سلطانی‌فر درباره آمار متناقضی که در زمان سفر دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی در رابطه با درآمد گردشگری ایران که نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد کشور و جایگاه آن در دنیا دارد ارائه شد، به خبرنگار گردشگری ایسنا‌ گفت: آقای طالب ریفاعی درآمد گردشگری ایران را اشتباه اعلام کردند، بعدا به من گفتند که رقم را اشتباه اعلام کرده‌ام.

او ادامه داد: درآمد گردشگری ایران در سال گذشته هفت میلیارد و 300 میلیون دلار بود که ما حتی این رقم را تا هفت و نیم میلیارد دلار برآورد کرده‌ایم.

وی همچنین درباره‌ی آمارهای متناقضی که از درآمد گردشگری ایران بین پنج تا هفت میلیارد دلار ارائه شده است، اظهار کرد: من هیچ وقت درآمد گردشگری را پنج میلیارد دلار اعلام نکرده‌ام. ما حدود پنج میلیون گردشگر داشتیم که اگر میانگین درآمد هر یک نفر را بین 1300 تا 1400 دلار در نظر بگیریم درآمد گردشگری ایران بیش از هفت میلیارد دلار می‌شود.

معاون رییس جمهور افزود: میانگین محاسبه سازمان جهانی جهانگردی برای درآمدزایی هر گردشگر یک هزار و 750 دلار است. ما احتیاطا این رقم را به دلیل تنوع گردشگران به یک هزار و 300 تا 400 دلار کاهش داده‌ایم، چرا که براساس برآورد شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها گردشگران عرب که به ایران سفر می‌کنند هر یک میانگین تا چهار هزار دلار درآمد حاصل می‌کنند. اسم نمی‌برم اما کشورهایی هم در اطراف‌مان هستند که ممکن است تا 800 دلار خرج کنند برای همین یک هزار و 300 تا 400 دلار را میانگین برای هر گردشگر در نظر گرفتیم.

متن

 

متن سخنرانی طالب رفاعی

او سپس درباره‌ی دقیق‌ترین رقمی که از درآمد گردشگری ایران در سال گذشته می‌توان اعلام کرد گفت: رقم دقیق نداریم. هیچ‌کس نمی‌تواند رقم دیگری را اعلام کند، چون هیچ کس مبنای محاسبه ندارد،‌ البته ما این مبنا را در اختیار داریم؛ ولی چون حساب اقماری مثل سایر کشورها نداریم نمی‌توان این رقم را دقیق مشخص کرد.

سلطانی‌فر در پاسخ به این سوال هم که چگونه سازمان جهانی جهانگردی در اعلام مبلغ درآمد گردشگری ایران اشتباه کرده، در حالی که این سازمان آمارهایش را از خود کشورها دریافت می‌کند؟ گفت: یک میلیارد و 300 میلیون دلار اشتباه اعلام شد. سازمان جهانی جهانگردی آمارها را از ما می‌گیرد. اگر از ما بگیرد که این رقم هفت میلیارد دلار بوده است. آنها (سازمان جهانی جهانگردی) که مبنای محاسبه ندارند، گزارش‌های ما هم بین 6.5 تا 7.5 میلیارد دلار است.

او تاکید کرد: رقمی که ما اکنون از درآمد گردشگرانی که سال گذشته به ایران سفر کرده‌اند،‌ تخمین می‌زنیم بین 6/5 تا 7/5 میلیارد دلار است‌، چون اگر بخواهیم درآمد آن پنج میلیون گردشگر را با 1750 دلار مورد نظر سازمان جهانی جهانگردی محاسبه کنیم این رقم حدود 9 میلیارد دلار می‌شود‌.

سلطانی‌فر اضافه کرد: ما که نمی‌خواهیم سرخودمان را کلاه بگذاریم‌، چون می‌دانیم عرب‌ها تا 4000 دلار و برخی از کشورهای اطراف مان هم تا 800 دلار خرج می‌کنند‌، برای همین ما آن یک هزار و 300 تا 400 دلار را مبنا قرار دادیم که بر آن اساس درآمدمان حدود 7 میلیارد دلار می‌شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید