رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » این تخریب بزرگترین جنایت در حق میراث فرهنگی ایران است

این تخریب بزرگترین جنایت در حق میراث فرهنگی ایران است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مسجد سلجوقی

جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار ایرانی از تخریب یک مسجد سلجوقی در قزوین انتقاد کرد و گفت: مسجد حیدریه دارای کتیبه های سلجوقی و آثاری باقی مانده از دوران صفوی است که به بهانه تعریض خیابان در حال تخریب است.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر تکمیل همایون در مراسم رونمایی از کتاب «اودلاجان» که روز گذشته در اولین بانک ایران واقع در تیمچه اکبریه تهران برگزار شد، گفت: ناراحتی عمیقی دارم از اینکه مسجد حیدریه با کتیبه‌های سلجوقی اش  باقی مانده هایی از دوره صفویه را می خواهند به بهانه تعریض خیابان تخریب کنند.

وی ادامه داد: این تخریب بزرگترین جنایت در حق میراث فرهنگی ایران است. شهرداری قزوین اصرار د ارد که با تفسیر ماده 5 این مسجد را تخریب کند. اداره کل میراث فرهنگی نیز دلایل خود را آورده است. با این خیابان بندی ها مسجد بلاغی و حمام سیستان نیز از بین می‌رود و مقبره حمدالله مستوفی نیز آسیب می بیند آن هم فقط برای شکل گیری یک خیابان.

تکمیل همایون گفت: ممکن است در روزهای آینده مردم قزوین واکنش نامناسبی را پیرو این تخریب ها نشان دهند.

 

مسجد حیدریه، قزوین درگذر بلاغى و جزء محلهٔ پنبه‌ریسه است.  این همان مسجدى است که حمداللّه مستوفى و امام رافعى آن را به نام «جامع اصحاب ابوحنیفه» معرفى کرده‌اند.

این مسجد در زمان صفویه هم دایر و آباد بوده، ولى به تدریج خراب شده است. گچ‌برى‌هاى این مسجد با زیبایى و فریبندگى خاص خود، مهارت و استادى و هنرمندى استادان آن زمان را نشان مى‌دهند. این بنا به تمامى از آجرهاى تراش خورده ساخته شده و درز آجرهاى آن به شکل زیبایى با گچ‌ بندکشى شده است. میان گچ‌برى‌ها و آجر‌کارى‌هاى این مسجد، تناسب و هماهنگى وجود دارد.

این مسجد یکى از نمونه‌هاى کامل چهارتاقى به ابعاد ۱۰/۳۰ متر بوده است که با کمى تغییر به شکل کنونى درآمده است. محراب آن از لحاظ طرح و نوع کار، ‌ از بهترین نمونه‌هاى هنر محراب‌سازى و یکى از باشکوه‌ترین محراب‌هاى دورهٔ سلجوقى به شمار مى‌رود. در درون محراب، ‌سوره‌هایى از قرآن کریم با گچ در زمینهٔ آبى نوشته و تکرار شده است. زمینهٔ محراب و کتیبه‌هاى آن به رنگ آبى است.

کتیبه‌هاى کوفى موجود از شکاهکارهاى هنر خطاطى با گچ است. در اطراف محراب – در میان نوارهاى موازى حاشیه آن – شش کتیبه به خط نسخ و خط کوفى جاى گرفته است. کتیبه‌هاى کوفى آن به شکل کوفى گل‌دار، کوفى گل و برگ‌‌دار و کوفى پیچیده، از نظر فرم و حالت، ‌ جلوه‌گر یک دنیا زیبایى هنرمندانه‌اند. از جمله تزئینات دیگر این بنا، هشت طاق‌نماى گوشه‌هاى آن است. گنبد بلند مسجد در گذشته فرو ریخته و به جاى آن، بر روى مسجد، سقف شیروانى زده‌‌اند.

برچسب ها :
ثبت برند و شرکت به اسانی :ثبت برند
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید