رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » خانه تاریخی “دوست” توسط بخش خصوصی مرمت شد

خانه تاریخی “دوست” توسط بخش خصوصی مرمت شد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

خانه تاریخی

خانه تاریخی “دوست” توسط بخش خصوصی مرمت شد , قرار است این خانه به ظرفیت اقامتی خانه های بوم گردی در کاشان اضافه شود.

اکبر رضوانیان مالک خانه های تاریخی دوست،نقلی، رضوانیان و روحانی برزک در کاشان به خبرنگار مهر گفت: در ده قدمی خانه نقلی، خانه تاریخی قاجاری وجود دارد که مالکیت آن مدتها دست افراد مختلف بوده تا اینکه در سال 92 آن را خریدم و مرمت کردم و به علت تعلق خاطرم به سهراب سپهری نامش را خانه دوست گذاشتم.

وی ادامه داد: مرحله اول مرمت این خانه تاریخی که دارای 7 اتاق است انجام شد و قصد داریم تا چند ماه آینده بتوانیم آن را برای پذیرش و اقامت 25 نفر آماده کنیم.

رضوانیان بیان کرد: وسعت خانه تاریخی دوست 890 متر مربع است ولی هنوز در فهرست میراث ملی ثبت نشده با این حال اکنون یک گروه دانشجویی در حال نقشه برداری و تهیه پرونده ثبتی آن هستند.

وی ادامه داد: خانه دوست مانند خانه نقلی به زنجیره خانه های سنتی بوم گردی می پیوندد و مجوز کاربری اقامتی پذیرایی دارد منتها این بار می خواهم روی موضوع معرفی غذاهای سنتی بیشتر کار کنم. از سوی دیگر در مسیر بین خانه دوست و خانه نقلی تعدادی مغازه و یک آب انبار دارد که بلا استفاده مانده اند. اما مالکیت آنها در اختیار سازمان اوقاف است . من می خواهم تا این مغازه ها به بازارچه صنایع دستی تبدیل شود این کار باید با موافقت سازمان اوقاف انجام شود.

مالک خانه تاریخی دوست گفت: این خانه می تواند مسافر بپذیرد و همزمان با جریان افتادن زندگی در آن، مرمت های دیگر خانه نیز انجام شود. معتقدیم باید اول خانه از تخریب نجات پیدا کند بعد همزمان با جاری شدن زندگی در آن مرمت شود.

مالک خانه نقلی با انتقاد از رویه ثبت خانه های تاریخی در کاشان گفت: هنوز موفق به ثبت ملی خانه های تاریخی رضوانیان و روحانی برزک نشده ایم.  درحالی که پرونده ثبتی خانه تاریخی رضوانیان چهار سال پیش تدوین شده بود ولی اکنون می گویند که پیمانکار هنوز طرح ثبت خانه را تحویل نداده است. این بار مالک قصد ثبت شدن بنا را دارد ولی اداره میراث فرهنگی استان تعلل می کند و می گویند که منتظر تشکیل شورای ثبت هستیم. پس از پیگیری هم اعلام می کنند که بناهای دیگر در اولویت هستند. معتقدم که ثبت یک بنا آن را از خطر تهدید دور می کند. به آن تشخص و شناسنامه می دهد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید