رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » گذراندن یک تعطیلات فوق العاده و رضایت بخش

گذراندن یک تعطیلات فوق العاده و رضایت بخش

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

مسافرت

هر موقع، تعطیلات که از راه می‌رسد، من بدون شک مسافرت می‌روم. پیش من با خاطرات دوهفته‌ای‌تان از دبی یا مالدیو نیایید. من به کشورهایی مثل افغانستان و پاپوآ گینه‌نو علاقه‌مند هستم. هروقت اخبار درگیری‌های مربوط به مصر را می‌شنوم بلافاصله یاد دره پادشاهان می‌افتم که توانسته چنان عظیم و طولانی پابرجا بماند و متعلقات مردان توتان خامون را در خود حفظ کند.

 اکنون هم کشوری را که می خواهم برای گذراندن یک تعطیلات فوق العاده و رضایت بخش به شما پیشنهاد بدهم، لطفا نادیده نگیرید: ایران. بله درست است. حتما شما الان دارید به مکانی فکر می کنید که پر از جماعتی از مردان خشمگین و زنان پوشیده در چادرهای سیاه است که با مشت های گره زده خود فریاد می زنند «مرگ بر…»، درست است این چیزها وجود دارد درست مانند دزدیده شدن در آفریقای جنوبی یا تصادفی مورد اصابت گلوله قرار گرفتن در آمریکا. این گونه حوادث و اخبار موضوعات عادی و روزمره نیستند و صرفا از سوی خبرنگارانی مانند من در تیتر خبرها قرار می گیرند. پس بیایید دوباره شروع کنیم و این بار با برگه ای کاملا سفید، به کشوری فکر کنید که کاملا از دنیای بیرون جدا شده و آب و هوایی خشک اما مطلوب، مردمانی بسیار دوست داشتنی، بناهای تاریخی، کوه ها، بیابان ها و دریای خزر دارد. ایران می تواند مانند هند پر از سفرهای تجاری باشد و البته مانند هند در آن فقیر و آشوب های هرازگاهی هم نمی بینید. ایران دلفریب ترین کشوری است که تاکنون شناخته ام.

تا همین اواخر همچون رازی بود، اما در یکی دو سال گذشته درهای آن اندکی به دنیای بیرون باز شده است و در یادداشت های سردبیران مجلات مسافرتی، مطالبی کوتاه در مورد سفر به ایران می بینم. تعدادی از افراد فهمیده، که به ایران سفر کرده و بازگشته اند از سفر خیال انگیزشان به ایران تعریف می کنند. البته خیلی دوست دارند همسایه های خود را که صرفا تا بالی رفته اند، شوکه کنند. شما اگر به خاطرات سفرشان گوش کنید کاملا مجذوب داستان شان می شوید.

چیزی که از ایران همیشه در ذهن من وجود دارد، همان عادی بودن آن است. اگر در خیابان های شهر تهران قدم بزنید (مثلا خیابان دکتر فاطمی، جایی که هتل های بسیار دوست داشتنی و قدیمی مثل لاله وجود دارد) آن را مانند چیزی معلق میان دنیای شرق و غرب (بین دنیای مدرن و بخش جذاب تری از دنیای قدیم ایران، گذشته پارس) می بینید.

اینجا عربستان سعودی نیست: زنان رانندگی می کنند، تجارت می کنند، سیستم کنترل وجود دارد، اما معمولا ماموران در رفتارشان محتاط و ملایم هستند. هرگز یک غربی مادامی که درست رفتار کند و لباس مناسب پوشیده باشد با جنبه خشن و تهدیدآمیز ایرانی روبه رو نمی شود. در عوض چیزی که شما در ایران می بینید شوق خالصانه و صادقانه آنها از دیدن شماست. محبتی قدیمی که ایرانی ها نسبت به غربی ها دارند. غربی هایی که تقریبا از زندگی روزمره ایرانیان پاک شده اند. به عنوان مثال اگر برای صرف غذا به رستورانی در تهران بروید بسیاری از مردم را می بینید که به تو خوشامد می گویند و براستی می خواهند هزینه غذایتان را بپردازند.

من اولین بار این محبت را در دهه 80 میلادی، وقتی که تصمیم گرفتم به دیدن تظاهرات ضدانگلیسی در شهر بروم، دیدم. آن روزها خیلی جوان بودم و یک فیلمبردار مهربان نیز همراهم بود. جمعیت یکدیگر را هل می دادند و با شور و هیجان فریاد می زدند «مرگ بر تاچر». به فیلمبردارم گفتم که می خواهم به درون جمعیت بروم و او از من فیلم بگیرد. او با نگرانی به جمعیت نگاه کرد و گفت: فکر نکنم کار درستی باشد. اما من قبلا دیده بودم که یک خبرنگار آمریکایی این کار را انجام داده بود و فورا خود را به میان جمعیت رساندم و لبخندزنان توضیح دادم که من یک بریتانیایی هستم. آنها به من دست دادند و راهی برایم باز کردند و سرانجام به فردی که هدایت کننده تظاهرات بود رسیدم که با حرارتی بسیار زیاد علیه انگلیس شعار می داد و وقتی فهمید که من یک شهروند انگلیسی هستم، گفت: «خوش آمدی، به ایران خوش آمدی». آن شب من کوچک ترین اهمیتی به اخبار پخش شده ندادم. باور کنید.

ممکن است شما بگویید این موضوع به چند دهه قبل باز می گردد، اما ایرانی ها سال هاست که از غرب جدا مانده اند و همین علاقه و اشتیاق شان را به سمت غربی ها بیشتر کرده است.

اگر یک غروب در خیابان های شهر اصفهان، شهر بی نظیر شاه عباس که روی زاینده رود بنا شده، قدم بزنید و دامنه ارغوانی رنگ زاگرس در دور دست را که کم کم به درون تاریکی فرو می رود، ببینید، تنها مشکلی که پیدا می کنید پاسخ منفی دادن به مردمی است که در پارک یا باغ ها، شما را به پیک نیک شان دعوت می کنند یا می خواهند که در جمع شان باشید.

ایرانی ها می گویند، اصفهان نصف جهان و وقتی که در حیاط هتل عباسی بایستید و شاید مشغول نوشیدن یک لیوان کوچک چای باشید، مسلما با این گفته موافق خواهید بود. شاید شما فکر کنید که از سوی گردشگری ایران مامور شده ام تا این حرف ها را بگویم اما این گونه نیست، زیرا من نمی توانم تا پنج سال دیگر وارد خاک ایران شوم و نمی دانم آیا روزی می رسد که دوباره بتوانم به آن سرزمین سفر کنم. باور کنید که از این ممنوعیت بسیار ناراحت هستم.

منبع: telegraph.co.uk

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید