رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » دیوار تاریخی گرگان نیازمند مرمت اضطراری است

دیوار تاریخی گرگان نیازمند مرمت اضطراری است

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

گرگان

معاون میراثی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: دیوار تاریخی گرگان در گذشته به دلیل حفاظت اندک، مورد فرسایش قرار گرفت و در حال حاضر مرمت ‌های فوری و اضطراری را می طلبد.

حمید عمرانی رکاوندی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران استان ضمن یادآوری 29 تیر سالروز ثبت دیوار تاریخی گرگان افزود: بودجه اندک در این بخش، مانع حفاظت درست از این اثر تاریخی شده و از این رو مشکلات دیوار تاریخی گرگان را به دلیل حفظ و نگهداری دو چندان کرده است.

وی با بیان اینکه دیوار تاریخی گرگان بنای خشتی آجری است، افزود: متاسفانه در طول زمان این اثر تاریخی به دلیل نبود حفاظت درست، دچار فرسایش شده است.

این مقام مسئول گلستانی ضمن اشاره به این نکته که این دیوار در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بیشترین آسیب را دیده، افزود: آجرهای این دیوار در آن دوره توسط روستاهای همجوار برای ساخت مسکن مورد استفاده قرار گرفت.

10 نقطه گردشگری بر روی دیوار تاریخی گرگان طراحی شده است

معاون میراثی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از طراحی 10 نقطه گردشگری بر روی دیوار تاریخی گرگان خبر داد و افزود: این مناطق برای بازدید گردشگران انجام شده است.

وی با اعلام این نکته که اهمیت این دیوار تاریخی به لحاظ معرفی فرهنگ و تمدن کهن مردم این مرزو بوم بر کسی پوشیده نیست، افزود: دیوار تاریخی گرگان در حالی در فهرست انتظار برای ثبت جهانی قرار گرفته که کاوش های آن هنوز به پایان نرسیده است.

این مسئول گلستانی گفت: این دیوار به عنوان سومین دیوار طولانی دنیا در زمان ساسانیان ساخته شده و در دوره اسلامی نیز مورد بهره برداری قرار می گرفته است.

عمرانی رکاوندی طول دیوار تاریخی گرگان را از کوه های پیش کمر در ناحیه جنگل گلستان به طول 220 کیلومتر اعلام کرد و افزود: دیوار تاریخی گرگان مرز بین ایران و توران است از این رو دارای اهمیت تاریخی بسیار بالایی است، این دیوار در گذشته به نوعی عرصه دفاعی برای جلوگیری از هجوم دشمنان به شمار می رفت.

وی در توضیح ثبت جهانی دیوارتاریخی گرگان نیز گفت: دیوار گرگان به عنوان هجدهمین نامزد ثبت جهانی از سوی کشور ایران در کنار سایر آثار تاریخی اعلام شده است و کارشناسانی که برای ثبت از تهران آمده بودند گفتند معضلی برای ثبت جهانی وجود ندارد اما تنها مشکل در این بین تامین اعتبار برای پیگیری ثبت جهانی این دیوار است.

ثبت جهانی دیوار گرگان نیازمند تامین اعتبار است

معاون میراثی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: اطلاعات ما بسیار کامل است و مشکلی در روند ثبت جهانی وجود ندارد و در صورت تامین اعتبار برای ثبت جهانی این دیوار پیگیرهای لازم مدت شش ماه به طول خواهد انجامید.

عمرانی رکاوندی افزود: در صورت تخصیص اعتبار برای پیگیری ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان ظرف مدت شش ماه کارهای اولیه آن انجام خواهد شد اما با توجه به کمبود منابع اعتباری و هزینه بالای این دیوار این روند به کندی طی می شود.(مهر)

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید