رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف بقایای سرباز خانه دوره ساسانی در گرگان

کشف بقایای سرباز خانه دوره ساسانی در گرگان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

دیوار

بقایای سرباز خانه دوره ساسانی به شکل مربع_ مستطیل با ابعاد بیش از ۱۶ متر مربع در کاوش قلعه شماره ۲ دیوار بزرگ گرگان کشف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری جبرئیل نوکنده سرپرست هیات باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان گفت: در هفتمین فصل کاوش تمرکز بر روی قلعه شماره ۲ دیوار با هدف شناسایی ساختار معماری پادگان قرار داشت.

وی افزود: بعد از بررسی دقیق باستان شناسی در نقشه ژئوفیزیک آنومالی‌ها نشانی از اتاق ها و برج ها دیده شد.

نوکنده گفت :مصالح این بنا از خشت به ابعاد ۴۰ در ۴۰ به ضخامت ۱۰ سانتیمتر با ملات گل و ارتفاع دیوار در وضع موجود کمتر از ۶۰ سانتیمتر است. آشپزخانه در کنار اتاق خواب شناسایی شد که در آن بیش از ۱۰ خمره بزرگ ذخیره آذوقه با درپوش وبه ارتفاع بیش از یک متر کشف شد.

این باستان شناس با اشاره به نمونه برداری از محتویات درون خمره‌ها افزود: با مطالعات آزمایشگاهی می توان تشخیص داد که چه موادی در خمره نگهداری می‌شده است که البته مشابه چنین خمره های از نظر شکل پیشتر در ترنگ تپه گرگان کشف شده بود.  طول دیوار بزرگ گرگان نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر است که به احتمال زیاد دارای ۴۰ قلعه بوده است. این قلعه‌ها محل استقرار نظامیان لشکر ساسانی بوده است. مجوز هفتمین فصل کاوش دیوار بزرگ گرگان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید