رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » شروع فصل هفتم پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان

شروع فصل هفتم پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

کاوش

فصل هفتم پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان با همکاری هیاتی از باستان شناسان بین المللی به سرپرستی ابرهارد سوئر و حمید عمرانی با هدف بررسی ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان شروع شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جبرئیل نوکنده مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان با اعلام این خبر گفت: هیات دانشگاه ادینبورگ طی تفاهم نامه ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هفتمین فصل از پژوهش های باستان شناسی را در دیوار بزرگ تاریخی گرگان درحالی آغاز می کنند که این کاوش ها تا ۱۵ آذرماه سال جاری ادامه دارد.

او با اشاره به اینکه در این فصل  قرار است ارتباط ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان بررسی شود، تاکید کرد: در این کاوش‌ها که با همکاری پژوهشگرانی از کشور های آلمان، روسیه، گرجستان، آفریقای جنوبی، کانادا، ایتالیا و فرانسه انجام می شود، گمانه زنی قلعه شهرهای وابسته به دیوار گرگان انجام می شود.

به گفته نوکنده؛ این قلعه شهرهای وابسته به دیوار تاریخی گرگان شامل، گبری قلعه، دشت قلعه و قلعه پل گنبد کاووس است.

این باستان شناس گفت که همچنین در این فصل از کاوشهای دیوار گرگان، مطالعات ژئوفیزیک، جانور باستان شناسی، گاهنگاری، گیاه باستان شناسی، مطالعات معماری و شهرسازی و مطالعه باستان شناسی منظر با تغییر تصاویر هوایی و ماهواره ای ادامه دارد.

به گفته مدیر پروژه پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان، علاوه بر مطالعات داده‌های حاصل از کاوش های باستان شناسی، مطالعه ساختار خندق های قلعه شهرها با خندق‌های متصل به دیوار گرگان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

او تاکید کرد که بررسی سازه های آبی و سیستم‌های آبرسانی دیوار بزرگ گرگان و همچنین کاوش‌های باستان شناسی زیر آب از اهداف دیگر این فصل از کاوش‌ها محسوب می شود.

دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی مار سرخ نامیده می شد، نخستین بار در سال ۱۳۱۶ توسط اریک اشمیت خلبان آمریکایی شناسایی شد و عکس‌های هوایی او سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفت.

قدمت این دیوار به دوره ساسانی باز می گردد که برای مقابله با قوم هون و سایر اقوام شمالی ایران ساخته شد.

این دیوار به طول ۲۰۰ کیلومتر، پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان است که در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسید.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید