رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » فرسایش جدی کتیبه «کردیر» در کازرون فارس که بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا محسوب می شود

فرسایش جدی کتیبه «کردیر» در کازرون فارس که بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا محسوب می شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

کتیبه «کردیر» در کازرون فارس که بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا محسوب می شود این روزها درحفاظت حداقلی به سرمی برد و یادگاری نویسی بر روی این کتیبه ارزشمند، آن رابا فرسایش جدی رو به رو کرده است.

کتیبه

 کتیبه باستانی کردیر در مجاورت روستای سرمشهد در ۸۰ کیلومتری کازرون و در ارتفاع ۳۰ متری از سطح زمین قرار دارد.

این کتیبه در دوران ساسانیان و از زبان کردیر، یکی از برجسته ترین موبدان این دوره تاریخی و در زمان پادشاهی بهرام دوم نوشته شده است.

این کتیبه که بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیاست از سال ۱۳۱۸ و در ردیف ۳۳۶ فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اما پس از گذشت ۸۰ سال از زمان ثبت آن تا کنون اقدام موثری برای حفاظت از آن انجام نشده است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون با بیان اینکه این کتیبه منحصر به فرد است، گفت: مسئولان و نهادهای متولی باید اقدامات ویژه ای را برای افزایش حفاظت های فیزیکی از نقوش برجسته و کتیبه های کازرون داشته باشند و برای آثار ارزشمند و بی نظیری مانند بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا که پیش از این هم وعده حفاظت از آن داده شده، باید تلاش کنند.

این فعال میراث فرهنگی افزود: در منطقه سرمشهد، مدت هاست که اهالی منطقه حساسیت های خوبی در خصوص حفاظت از کتیبه کردیر دارند، بدون شک برای حفاظت اصولی از چنین اثر ارزشمند و بی نظیری باید اقدامات اصولی مانند فنس کشی متناسب با فضا، نورپردازی در شب، استقرار نگهبان دائمی برای کنترل کتیبه کردیر، نقش برجسته بهرام و شهر تاریخی سرمشهد و… را انجام داد.

وی با بیان اینکه چنین اقداماتی در کنار تقویت زیرساخت های گردشگری در این منطقه، هم برای برخی از اهالی ایجاد اشتغال خواهد کرد، افزود: نزدیک به ۸۰سال از زمان ثبت کتیبه پهلوی می گذرد، گفت: هنوز هیچگونه اقدام حفاظتی که بتواند ضامن بقای این خطوط باستانی و حفظ این کتیبه ۱۱متر مربعی باشد صورت نگرفته است.

عباسپور گفت: عمده ترین آسیب هایی که تا به حال به کتیبه کردیر وارد آمده دارای دو عامل اصلی انسانی و فرسایشهای طبیعی است.

وی افزود: کتیبه کردیر به واسطه واقع شدن در موقعیت خاص کوهی که بر آن حجاری شده در معرض مستقیم عوامل فرسایشی از جمله بارش باران، تابش شدید نور خورشید و عوامل دیگری از این دست است از این رو بیشتر در معرض فرسایش است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون اظهار کرد: علاوه بر این موارد عدم محصوربودن این نقش باعث دسترسی راحت هر بازدید کننده ای به آن شده به همین واسطه در برخی از قسمتهای این کتیبه، یادگاری هایی ثبت شده و به این اثر تاریخی صدماتی جدی واردآورده از این رو ضروری است اقدامات لازم برای حفظ و نگهداری از این کتیبه ارزشمند انجام شود.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کازرون نیز گفت: کتیبه سرمشهد یا همان کتیبه پهلوی یکی از شاخص ترین نقش برجسته های ایران است و در زیر آن نیز نقش برجسته بهرام قرار دارد.

محمدرضا معینی افزود: برای نگهداری از این نقش برجسته حفاظت فیزیکی انجام می شود و به طور معمول روزانه گشت زنی های لازم در اطراف آن صورت می گیرد.

وی با اشاره به تعامل مردم روستای سرمشهد، اظهار کرد: انجمن میراث فرهنگی در این روستای تاریخی فعال است به گونه ای که در حال حاضر با تعاملات صورت گرفته تعدادی فنس به دهداری تحویل شده است.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کازرون افزود: در این راستا مقرر شده که نسبت به فنس کشی اطراف بزرگترین کتیبه خط پهلوی اقدام و نسبت به حفاظت و نگهداری از آن اقدامات لازم انجام شود.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید