رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » اکتشافات جدید در ارگ شهر تاریخی بلقیس

اکتشافات جدید در ارگ شهر تاریخی بلقیس

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

بلقیس

فصل هفتم از کاوش های باستان شناسی در ارگ شهر تاریخی بلقیس منجر به کشف صحنی با رواق‌های پیرامونی، یک ورودی آجر فرش مزین به گچبری، سیستم آبرسانی، حیاط مرکزی و آب انبار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد نیک گفتار سرپرست هیأت هفتمین کاوش در شهر تاریخی بلقیس اسفراین این مطلب را در جلسه گزارش به همکار که در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح کرد . فصل هفتم کاوش های باستان شناسی در شهر تاریخی بلقیس اسفراین در دو بخش محدوده شارستان با تاکید بر تپه منار باهدف مشخص کردن کاربری وتکمیل فضا های کاوش شده در فصول گذشته  و دیگری در بخش داخل ارگ  با هدف شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخلی ارگ و فضاهای مسکونی موجود در آن صورت گرفت .

وی از مهمترین کشفیات شارستان در بخش معروف به تپه منار به صحنی بزرگ با رواق های پیرامونی با یک ورودی آجر فرش که ایوان آن مزین به گچبری‌های از نوع برهشته بوده اشاره کرد و گفت: که این گچبری در نوع خود از بی نظیرترن گچبرهای دوران اسلامی در دوره ایلخانان به شمار می رود.  از کشفیات دیگر در تپه منار  می توان  به ادامه تالار ستوندار(شبستان مسجد) ویک سیستم آبرسانی (قنات) اشاره کرد. از مهمترین کشفیات در داخل ارگ می توان به  یک حیاط مرکزی اشاره کرد که تمام درگاهی های منازل مسکونی که در فصل ششم بدست آمد به این فضا منتهی می شود .

به گفته او ،در این حیاط یک سیستم آبرسانی شامل یک آب انبار با دیواری از جنس شفته آهک کشف شد که سطح دیوار مزین به اندود ساروج و کف آن آجر فرش است .

سرپرست هیأت هفتمین کاوش در شهر تاریخی بلقیس اسفراین افزود: این آب انبار علاوه برمنبع  تامین آب  ساکنین با توجه به قرارگرفتن در مسیر جهت وزش باد و درگاهی‌ها  منازل می توانسته به عنوان خنک کننده منازل هم  کاربری داشته باشد .

وی با اشاره به اینکه فصل اول کاوش در شهر بلقیس گمانه زنی به منظور تعیین حریم شهر تاریخی بلقیس بود تصریح کرد که در سال ۱۳۸۸ مجموعه شهر بلقیس به عنوان پایگاه میراث فرهنگی مصوب شد و فصل دوم کاوش و گمانه‌زنی‌های باستانی نیز در همین سال در بخش ارگ و اطراف آن به انجام رسید.کاوش فصل سوم باستان شناختی در شهر بلقیس با هدف شناخت فضاها و کارکرد بناها در محدوده تپه منار و بخش هایی که فعالیت های ژئومغناطیس در آن انجام شده بود صورت گرفت .کاوش فصل چهارم باستان شناختی در شهر بلقیس با دو هدف عمده پی کاوی دیوار شارستان و شناخت فضاها در محدوده ارگ بلقیس و شارستان با تاکید بر تپه منار با اهداف ذیل و در سه بخش به انجام رسید.

وی با بیان اینکه کاوش فصل پنجم باستان شناختی در شهر بلقیس با اهداف پی کاوی دیوار شارستان و شناخت فضاها در محدوده شارستان با تاکید بر تپه منار صورت گرفت خاطر نشان ساخت که فصل ششم کاوش های باستان شناحتی شهر تاریخی بلقیس نیز با هدف تاریخ گذاری و شناخت کاربری فضاها وتوسعه دامنه شناخت و آگاهی از ساختارداخلی ارگ انجام شد .

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید