رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف گورستان اشکانی در مسیر انتقال خط لوله گاز

کشف گورستان اشکانی در مسیر انتقال خط لوله گاز

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

کشفیات

کاوش اضطراری در مسیر انتقال خط لوله گاز دامغان – نکا در وستمین کیاسر شهرستان ساری به کشف گورستان اشکانی منجر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عبدالمطلب شریفی سرپرست هیأت کاوش در گورستان وستمین کیاسر شهرستان ساری استان مازندران تصریح کرد : در جریان عملیات حفاری به منظور انتقال خط لوله گاز  از دامغان به نکاء محوطه ای باستانی نمایان شد که بعد از انجام تحقیقات و کاوش مشخص شد این محوطه بقایای یک گورستان است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون ۱۵گور دخمه ای ازدوره اشکانی در محوطه کشف شده است اظهار داشت:تعدادی از این گورها توسط قاچاقچیان و تعدادی نیز توسط بولدوزر در جریان عملیات عمرانی تخریب شده بود. ۹گور از مجموع گورهای کشف شده دست نخورده باقی مانده بود که توسط باستان شناسان مورد بررسی قرار گرفت.

این باستان شناس در توصیف معماری گورها گفت: معماری گورها متشکل از یک فضای مستطیلی به عرض ۷۰، طول حدود ۱۷۰و عمق ۲-۲.۵متر است. در فضای گور به سمت دیوار غربی دخمه ای زده شده و فضای گنبد گونه ای به ارتفاع ۵/۱-۷/۱ ایجاد شده که در داخل آن تدفین انجام می گرفته است.

سرپرست هیأت کاوش در گورستان وستمین کیاسر افزود:در این نوع تدفین بعد از به خاکسپاری، اشیای متعلق به فرد کنارش قرار داده می شده و با استفاده از قرار دادن لاشه سنگ و ملات گل ورودی گور را مسدود می کردند.   بعد از باز شدن تعدادی از این گورهای دخمه ای  متوجه شدیم که در هر یک از گورها چند نفر تدفین شده اند به این ترتیب که هر بار درب گور باز شده و جسد دیگری در آن قرار می گرفته است.

او با اشاره به انجام سه تدفین در یک گور افزود:علاوه بر کشف اشیا در فضای دخمه ای، در فضای مستطیلی نیز در لابه لای خاک در عمق های مختلف ظروف سالم و شکسته سفالی کشف شد.

شریفی هدف ازاین کاوش را نجات بخشی اعلام کرد و سفالینه  ، ابزار جنگی، سرپیکان، سر نیزه، شمشیر، اشیای تزیینی، گوشواره، دستبند، گردنبند های مهره ای و… را یافته های دیگر گروه باستان شناسی اعلام کرد.

کاوش اضطراری گورستان وستمین کیاسر شهرستان ساری استان مازندران که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از  ۱۶ خرداد آغاز شده تا ۱۶ مرداد ادامه دارد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید