رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف آرامگاه دارای گور دخمه ای زیر زمینی منحصر به فرد و آثار تاریخی

کشف آرامگاه دارای گور دخمه ای زیر زمینی منحصر به فرد و آثار تاریخی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

آرامگاه

دومین فصل کاوش های باستان شناسی هیأت مشترک ایران و ایتالیا در کل چندار دره شمی به کشف آرامگاه دارای گور دخمه ای زیر زمینی منحصر به فرد و آثار تاریخی انجامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، جعفر مهرکیان سرپرست ایرانی هیأت کاوش باستان شناسی در کل چندار دره شمی ایذه خوزستان گفت: فصل دوم از کاوش در این محوطه بر اساس تفاهم نامه بین پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز پژوهش و کاوش های باستان شناسی تورینوی ایتالیا به سرپرستی ویتو مسینا انجام گرفت. مستند نگاری  و اسکن لیزر هوشمند سه بعدی نگارکنده ها و نوی کنده های سنگی و صخره ای الیمایی خونگ اژدر، خونگ یار علی وند و خونگ کمال وند دشت ایذه در قالب فصل اول کاوش در سال ۱۳۸۷آغاز و در سال ۹۱به پایان رسید.

 او تصریح کرد که با بررسی ها مقرر شد تفاهم نامه همکاری به مدت ۵سال دیگر تمدید شود که بر این اساس دومین فصل کاوش نیز آغاز و در سال ۹۳به اتمام رسید.

مهر کیان با اشاره به وجود پیکره مفرغی بزرگ مرد پارتی که مربوط به دوره اشکانی است به بیان گذشته ای از کشف این پیکره و آغاز کاوش های باستان شناسی در این محوطه تاریخی پرداخت. این پیکره از پیشرفت ریخته گری شیوه فلزگری دوره تاریخی حکایت می کند.

مهر کیان آثار باستانی کشف شده در دره شمی را متعلق به میراث الیمایی ها دانست و خاطرنشان ساخت که این قوم نیاکان بختیاری ها هستند.

وی یافته های این فصل از کاوش را شامل گور های دخمه ای منحصر به فرد، درب سنگی بزرگ ، سازه های معماری، مصالح ساختمانی، پاره سفال ها و… اعلام کرد.

این باستان شناس تصریح کرد که محوطه تاریخی مورد کاوش در این فصل مجموعه ای از آرامگاه های پیرامون یک مکان آیینی و مقدس بوده که ویژگی معماری آن کاربرد سنگ به وفور در پوشش سقف و درب است.

سرپرست ایرانی هیأت کاوش باستان شناسی در کل چندار دره شمی ایذه با اشاره به کشف گور دخمه ای به ابعاد ۳در ۴متر در این کاوش اظهار داشت: این گور دخمه ای که از نظر تکنولوژی ساخت بی نظیر است از یک پلکان و دو دهلیز در دوسوی آن تشکیل شده است که بقایای استخوان های حیوانات قربانی در آن به وفور مشاهده می شود. در ساخت این گوردخمه ای زیرزمینی با پوشش دو شیبه، از سنگ خشکه چین بدون استفاده از ملات بهره گرفته شده است. این نوع گورها متعلق به یک خانواده یا چند نسل بوده که هنگام دفن فرد تازه از دنیا رفته قبر باز و مجددا بسته می شده است. در این نوع تدفین اشیا متعلق به فرد نظیر ظروف، ابزار، پوشاک و … دفن می شده است.

مهر کیان همچنین یادآور شد که یک درب بزرگ سنگی نیز در این کاوش کشف شد که سه سوراخ قفل و بست بر روی آن وجود دارد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید