رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف ظرف سفالی بدون پایه در عملیات کاوش در شهرک فیروزه نیشابور

کشف ظرف سفالی بدون پایه در عملیات کاوش در شهرک فیروزه نیشابور

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

کاوش

کشف ظرف سفالی بدون پایه در عملیات کاوش در شهرک فیروزه نیشابور بیانگر سنت استفاده ایرانیان از ظروف دست دوم در ۴۵۰۰ سال پیش است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن باصفا سرپرست تیم کاوش شهرک فیروزه با اعلام این خبر در نخستین نشست تخصصی پژوهشکده باستان شناسی آخرین دست آوردهای کاوش ۵ساله باستان شناسی در محوطه تاریخی شهرک فیروزه را ارائه داد.

او گفت :چهارمین فصل کاوش در شهرک فیروزه نیشابور با پژوهش دقیق و تمرکز بر روی انواع تدفین در بخش های جنوبی فضای گورستان همراه بود.

با صفا با اشاره به کشف فضای گورستان در کاوش های گذشته تصریح کرد: شیوه های تدفین مختلفی در محوطه استقرار شهرک فیروزه به دست آمد که با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و عوامل طبیعی صدمه دیده بودند.

این باستان شناس خاطر نشان ساخت که در اثر این عوامل ساختار برخی گورها  و مواد فرهنگی موجود در آن به شدت آسیب دیده اند.

وی گورستان را مهمترین کشف در شهرک فیروزه دانست که نحوه تدفین ها در آن اطلاعات ارزشمندی را درباره طرز تفکر و رسوم آیینی مردمان نیشابور در ۴۵۰۰ سال قبل را ارائه می دهد.

سرپرست تیم کاوش شهرک فیروزه انواع گورهای کشف شده دراین استقرار را گورهای بدون مقبره، چاله گورها، تدفین خمره ای وتدفین ثانویه اعلام کرد.

باصفا تصریح کرد: در یکی از تدفین‌های بدون مقبره ۲ظرف سفالی در کنار یک تکه زغال بزرگ کشف شد که یکی از ظرف ها بدون پایه بود .

او افزود: ظرف سفالی بدون پایه نشان از سنت استفاده از ظروف دست دوم در آن زمان دارد که نمونه آن در آسیای مرکزی هم وجود داشته است.

وی اشیای کشف شده در این محوطه تاریخی را  شامل ۲۰ قطعه سنگ کوبه، نقره آهکی تزئینی، نقره گچی تزئینی، صفحه سنگی، جوش کوره، صدف، سرپیکان،   دوک سفالی، ابزار کشاورزی و تعدادی ابزار سنگی از جمله سرنیزه، النگو، تعدادی ظروف سفالی و یک ظرف نقره ای اعلام کرد.

به گفته باصفا شهرک فیروزه ازمحوطه های تاریخی مهم دوران برنز دشت نیشابور و شمال شرقی ایران است که قدمت آن به حدود دو هزار و پانصدسال قبل ازمیلاد مسیح (حدود ۴۵۰۰ سال قبل) می رسد.

اوبا اشاره به اینکه در این کاوش بقایای ۲اجاق و ۲کوره سفال پزی کشف شد تصریح کرد:در کاوش شهرک فیروزه فاز استقراری قابل توجهی به دست نیاوردیم و حدس می زنیم فاز استقراری در قسمت شرقی و زیر ساختمان های ساخته شده باشد که امکان مطالعه در آن وجود ندارد.

این باستان شناس گفت: شهرک فیروزه یک مرکز صنعتی واداری در زمان خود بوده است و  با توجه به کوره های سفال پزی، مهرها و اثر مهرها و ابزار های بدست آمده می توان مردمان شهرک فیروزه را صاحب رتبه های اجتماعی خاص، ارتباطات تجاری وشغلهای تخصصی دانست که با مناطق همجوار به تجارت می پرداخته اند.

با صفا، نجات بخشی کامل محوطه شهرک فیروزه، جمع آوری جامعه آماری مناسب برای پاسخ به شناخت ساختارهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی استقرارو انجام مطالعات هدفمند با محوریت شناخت چهارچوب گاه شناختی و فرهنگ های دوره برنز خراسان و دشت نیشابور را راهبردهای آتی گروه کاوش اعلام  کرد.

بر اثر خاکبرداری برای ساخت  آپارتمان‌های مسکونی در شهرک فیروزه نیشابور واقع در حاشیه جاده کمربندی و در فاصله حدوداً ۶کیلومتری شمال شرق شهر تاریخی نیشابور به طور اتفاقی آثار و شواهد باستان شناسی کشف شدکه هم اکنون باستان شناسان در حال مطالعه و پژوهش بر روی این استقرار هستند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید