رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » کشف آثار خشتی دوره ساسانی ویک گورستان دوره اسلامی

کشف آثار خشتی دوره ساسانی ویک گورستان دوره اسلامی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

کشف آثار خشتی

کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی تپه نماز شهر گز به کشف آثار خشتی دوره ساسانی ویک گورستان دوره اسلامی منجر شد .

به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلی احمدی سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: در نتیجه کاوش در این کارگاه ها یک گورستان دوره اسلامی، بقایای معماری خشتی و آجری دوره اسلامی که مرتبط با دوره های ساخت و بازسازی بنای اصلی امام زاده هستند به دست آمد.

او با اشاره به کشف  بقایای آثار خشتی دوره ساسانی در این کاوش ها، افزود: کاوش در تپه نماز از ابتدای مهرماه امسال آغاز و تا بیستم آبان ماه همین سال ادامه یافت.

به گفته سرپرست گروه باستانشناسی، محوطه باستانی تپه نماز شهر گز در ۱۸ کیلومتری شمال اصفهان، در محدوده فضای پارک این شهر و در کنار بنای امام زاده شاه نعمت الله ولی واقع شده است.

او با اشاره به ایجاد ۱۲ کارگاه با ابعاد متفاوت اظهار داشت : بیشترین داده های فرهنگی این کاوش را قطعات شکسته سفال دوره های اسلامی و ساسانی تشکیل می دهند.

احمدی تصریح کرد: حجم زیادی از یافته های سفالی دوره ساسانی در یکی از کارگاه ها و درکنار بقایای آثار خشتی این دوره به دست آمده است.

به گفته این باستان شناس تعیین کاربری این آثار و علت انباشته شدن حجم گسترده سفال دوره ساسانی در محدوده این کارگاه نیاز به انجام مطالعات بیشتری دارد.

وی تصریح کرد: به جز قطعات شکسته سفالی بدست آمده طی کاوش، دو خمره کامل دیگر نیز در کنج یک فضای معماری دوره ساسانی آشکار شده است.

سرپرست گروه باستانشناسی خاطر نشان کرد: شکل و ابعاد خمره ها و نحوه قرارگیری آنها در زمین درارتباط با کاربری آنها احتمالات چندی را تقویت می کند که میزان درست یا نادرست بودن آن با ادامه کاوش در فصول بعد مشخص خواهد شد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید