رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » بورس اموال تاریخی در کشور ساماندهی می‌شود

بورس اموال تاریخی در کشور ساماندهی می‌شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

میراث فرهنگی

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در سمینار نقش جامعه مدنی در مقابله با قاچاق اموال فرهنگی از ساماندهی بورس اموال تاریخی در کشور خبر داد و گفت: باید راهی ایجاد شود که آثار تاریخی از پستوها بیرون بیاید و فعالیت زیرزمینی قاچاقچیان محدود شود.

به گزارش مهر، سمینار نقش جامعه مدنی در مقابله با قاچاق اموال فرهنگی صبح امروز با حضور سعید شیرکوند، معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، نمایندگان تشکل های مردم نهاد، لیک بون وات نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران و استر لاروش مدیر و نماینده دفتر یونسکو در ایران در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران آغاز شد.

شیرکوند در این سمینار با اشاره به اینکه اموال تاریخی متعلق به یک فرد و یا سازمان نیست، افزود: اموال تاریخی و فرهنگی متعلق به بشریت است و به همین دلیل ملتها، تشکل های مردم نهاد، جامعه مدنی، اصحاب رسانه و افرادی که می توانند در صیانت از آثار تاریخی نقش داشته باشند باید برای حفاظت از این اموال فرهنگی تلاش کنند.

شیرکوند یادآور شد: شکل گیری قاچاق آثار تاریخی به چند دلیل صورت می گیرد، و افراد سودجو به دلیل دستیابی به سودهای بادآورده و سریع خارج از قوانین و استانداردها دست به قاچاق آثار تاریخی می زنند.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه خلاهایی در رابطه با جلوگیری از قاچاق آثار تاریخی وجود دارد، اضافه کرد: ما باید مکانیزمی طراحی کنیم تا صاحبان آثار تاریخی این امکان را داشته باشند که از این اموال بهره برداری کنند.

وی گفت: وقتی یک اثر تاریخی به فردی ارث رسیده است باید این فضا برای فرد ایجاد شود تا از این اثر بهره برداری کند و به این دلیل که فضای مناسبی برای ارزش گذاری و استفاده از حقوق مادی این اثر برای افراد موجود نیست، عرصه برای قاچاقچیان آثار تاریخی فراهم می شود.

شیرکوند تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی در تلاش است تا بورس اموال تاریخی را ساماندهی کند، این بورس با ساختاری تعریف شده ایجاد می شود تا فضایی مناسب برای ارزش گذاری، هویت یابی و شناسایی آثار تاریخی فراهم شود.

وی یادآور شد: با راه اندازی این بورس آثار تاریخی از پستوها خارج می شود و صاحبان آثار تاریخی می توانند در این مکان با ارزش گذاری مناسب کارشناسان، اثر تاریخی خود را در معرض دید عموم قرار دهند.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان ادامه داد: باید تلاش کنیم راهی باز شود تا دارندگان آثار تاریخی تحت نظارت دولت مالک این آثار باشند و هویت اموال تاریخی به طور کامل مشخص شود.

شیرکوند افزود: خلایی که در این رابطه وجود دارد موجب شده است و بسیاری از اموال تاریخی به اندرونی ها برده شود و به فعال شدن قاچاقچیان بینجامد.

وی گفت: اگر می خواهیم با قاچاق اموال فرهنگی تاریخی مبارزه کنیم باید با فعالیت های زیرزمینی مبارزه کنیم و در این مسیر جامعه مدنی و تشکل های مردم نهاد نقش موثری ایفا می کنند.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان افزود: آگاه کردن مردم در این مسیر بسیار کارساز خواهد بودچراکه اموال تاریخی و فرهنگی متعلق به همه افراد جامعه است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید