رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » غاری که از گرد خرافات پاک شد

غاری که از گرد خرافات پاک شد

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

غار شاه‌قنداب

«شاه‌قنداب» برای بومی‌ها غاری مقدس است که به باور مردم مراد دل می‌دهد، اما همین داستان‌ها باعث شده، نفس شاه‌قنداب بین زباله‌ها، موم شمع‌ها و پارچه‌ها و قفل‌های دخیل بسته شده، حبس شود. روز غار پاک بهانه‌ای شد تا غارنواردان گرد خرافات را از این غار، پاک و بومیان را نسبت به خرافات آگاه کنند.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، غار شاه‌قنداب در 57 کیلومتری جنوب شرقی شهرضا و 35 کیلومتری غرب رامشه واقع شده است. این غار در کوه شاه‌قنداب و در ارتفاع 2124 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه است. طول کلی غار 439 متر و عمق غار 12 متر است.

این بخشی از گزارش کوتاه کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان درباره‌ی موقعیت غار شاه‌قنداب است که به باور مردم محلی راهی به کربلا دارد. غارنوردان اصفهانی از فرصت روز غار پاک استفاده کردند تا نقشه‌ی غار شاه‌قنداب را برای بومی‌ها و محلی‌هایی که برای گرفتن مراد دل به این غار می‌آمدند، رونمایی کنند و توضیح دهند، این غار مسدود است و راه به جایی ندارد و طول و عمق آن نقشه‌برداری شده است.

انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان و کارگروه غارشناسی و غارنوردی هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان پس از پاکسازی شاه‌قنداب، 22 گونی زباله به وزن 670 کیلوگرم از غار خارج کردند.

مهرداد حاجی‌هاشمی، مسؤول کارگروه غارشناسی و غارنوردی هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: سال گذشته در دیدار از غار شاه‌قنداب متاسفانه با غاری ویران شده و انبوهی از زباله روبرو شدیم. غار شاه‌قنداب با اعتقادات و خرافات مذهبی که به همراه دارد بیشتر شبیه به یک امام‌زاده زیرزمینی است، چرا که مردم به دو ستون آهکی انتهای غار دخیل بسته و معتقدند؛ هر کس از بین آن‌ها عبور کند به حاجت و مراد خود می‌رسد.

وی ادامه داد: غار به دست بازدیدکنندگان کاملا تخریب شده، دودهای ناشی از سوخت‌های روشنایی مانند شمع و فانوس‌های بادی روی دیوارهای غار نشسته و اجازه نفس کشیدن به غار را نمیدهند. همچنین زباله‌های فراوانی در گوشه و کنار غار دیده می‌شود. برای همین پاکسازی این غار در اولویت و دستور کار هیئت کوهنوردی شهرستان اصفهان قرار گرفت.

مسؤول کلوپ غارشناسی و غارنودی اصفهان همچنین به کارگاه آموزشی حفاظت از مناطق کارست و غارها که در حاشیه‌ی پاکسازی این غار برگزار شد، اشاره کرد و افزود: این کارگاه را با هدف تغییر نگرش مردم بومی منطقه و اهمیت حفظ این غارها برای تداوم زندگی بشر برگزار کردیم. جلسه‌ای هم به همراه بازدیدکنندگان و زائران غار شاه‌قنداب ترتیب دادیم که امید است فرهنگ‌سازی شده باشد.

حاجی‌هاشمی درباره‌ی شایعاتی مبنی بر این‌که غار شاه‌قنداب انتهایی ندارد و یا به کربلا راه دارد، گفت: نقشه‌ی یک غار سند و شناسنامه آن است و به تمام شایعات پایان می‌دهد، به طوری که در دنیای خارج از ایران غارشناسان معتقدند؛ هیچ غاری کشف نشده مگر آن‌که نقشه آن کشیده شده باشد.

رسول یحیی‌آبادی نقشه‌بردار کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان در این‌باره گفت: در این برنامه از نقشه غار شاه قنداب رونمایی شد که خود فرهنگ‌سازی درباره‌ی شایعاتی است که گفته می‌شود این غار انتهایی ندارد و یا به کربلا راه دارد.

یحیی‌آبادی ادامه داد: باید ایمان داشته باشیم که پاکسازی از غارها و کوهستان به نفع انسان‌هاست و سعی کنیم شعار ندهیم، بلکه آستین همت را بالا بزنیم و در هر شرایطی به آن عمل کنیم و همچنین برای تغییر نگرش مردم باید رسانه‌ها هم‌صدا با غارشناسان فریاد بی‌مهری به طبیعت را گوشزد کنند. ما خوشحالیم که 31 نفر در این برنامه شرکت داشتند.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید