رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » اعلام آغاز پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی شهر سوخته

اعلام آغاز پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی شهر سوخته

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

شهر سوخته

سرپرست هیات کاوش در شهر سوخته با اعلام آغاز پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی شهر سوخته، کشف چشم مصنوعی مربوط به ۴۸۰۰سال پیش را مهمترین کشف کاوش های پیشین دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منصور سید سجادی گفت: دراین فصل از کاوش دو بخش اصلی شهر سوخته مورد کاوش و مطالعات باستان شناسی قرار می‌گیرد.

او با اشاره به انجام بخش اول کاوش در کارگاه ۲۶ تصریح کرد: کارگاه ۲۶ در سال گذشته نیز مورد کاوش قرار گرفت ولی به دلیل وسعت و اهمیت این بخش در این فصل نیز کار کاوش در آن ادامه می‌یابد.

این باستان شناس پیشکسوت یکی از اهداف این فصل کاوش را یافتن بخش‌های احتمالا مسکونی دراین کارگاه اعلام کرد و خاطر نشان ساخت که به احتمال قوی این کارگاه یک بخش اداری و عمومی اداره شهر در دوره آخر استقرار شهر سوخته در سال‌های ۱۸۰۰تا ۲۲۰۰پیش از میلاد بوده است. بخش دیگر کاوش در این فصل در محوطه گورستان و با هدف یافتن دلایل و شواهدی در خصوص ساکنین شهر سوخته در آخرین دوره استقرار صورت می‌گیرد.

سیدسجادی تصریح کرد: از میان ۹۰۰ گوری که تا به حال در کاوش‌های باستان شناسی حفاری شده است تعداد گورهای مربوط به دوره آخر استقرار نادر است.

به گفته او، دراین فصل از کاوش و در ادامه سایر فعالیت‌ها، مطالعات انسان شناسی و میان رشته‌ای مانند باستان آسیب شناسی انجام می‌گیرد.

این باستان شناس پیشکسوت گفت: تلاش می‌کنیم در این فصل از کاوش با عکسبرداری هوایی ازمحوطه بتوانیم بدون نیاز به حفاری نقشه شهر سوخته را تهیه کنیم.

 سجادی با اشاره به کاوش های صورت گرفته در این محوطه تاریخی در سالهای گذشته، کشف نخستین چشم مصنوعی جهان دراین محوطه تاریخی را مهمترین و ارزشمند ترین کشف باستان شناسی شهر سوخته اعلام کرد.

وی گفت :کشف این چشم مصنوعی متعلق به یک زن ۲۵تا۳۰ساله مربوط به ۴۸۰۰سال پیش واکنش رسانه های داخلی و خارجی زیادی را در پی داشت.

او کهن ترین تخته نرد جهان، سفال بانقش بز بال دار و جراحی جمجمه انسان را نیز از منحصر به فرد ترین کشفیات در شهر سوخته دانست.

سیدسجادی با اشاره به تاریخچه کاوش‌ها در شهر سوخته تصریح کرد که شهر سوخته برای نخسین‌بار در سال ۱۳۲۴(۱۹۴۵میلادی) توسط اشتاین شناسایی شد و در سال‌های ۱۳۴۶و ۱۳۵۸(۱۹۶۷تا ۱۹۷۹ میلادی) به تناوب توسط گروه باستان شناسان ایتالیایی مورد کاوش قرار گرفت.

او افزود:پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار حفاری دراین محوطه تاریخی به مدت ۱۸سال متوقف شد تا اینکه در سال ۱۳۷۶در زمان ریاست سیدمحمد بهشتی بر سازمان میراث فرهنگی کاوش در شهر سوخته شروع وتاسال ۱۳۸۸ادامه یافت.

وی با اشاره به اینکه در سالهای ۱۳۸۹تا ۱۳۹۲به مدت ۴سال کار کاوش در شهر سوخته انجام نگرفت افزود: از سال گذشته با حمایت‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان شناسی کاوش در این محوطه تاریخی در حال انجام است.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید