رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » صعود جایگاه ایران در شاخص‌های رقابت‌پذیری گردشگری

صعود جایگاه ایران در شاخص‌های رقابت‌پذیری گردشگری

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

world

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سال 2013 خود، ایران را در صدر فهرست بهترین کشورهای جهان از لحاظ رقابت‌پذیر بودن هزینه‌های سفر و گردشگری قرار داد.

به گزارش توریست ها به نقل از ایسنا، در جدیدترین گزارش منتشرشده از سوی مجمع جهانی اقتصاد، ایران رتبه اول را از لحاظ رقابت‌پذیر بودن هزینه‌های سفر برای گردشگران به دست آورد.

در این گزارش با موضوع «شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری»، سوئیس در میان 140 کشور مورد مطالعه، در رتبه‌ی نخست قرار گرفته و ایران در حالی در مکان 98 دیده می‌شود که نسبت به سال گذشته میلادی که در رتبه 114 قرار داشت، 16 پله صعود کرده است.

بر اساس این گزارش، در سال 2012 سهم صنعت گردشگری ایران از تولید ناخالص داخلی حدود 118 میلیون و 695 هزار دلار معادل 4 / 2 درصد بوده که پیش‌بینی می‌شود در سال 2022 به 4 درصد برسد.

این گزارش نشان می‌دهد، در حال حاضر 475 هزار نفر در صنعت گردشگری و صنایع مرتبط به آن اشتغال دارند که این میزان 1 / 2 از کل نیروی کار فعال در ایران است؛ پیش بینی شده که این رقم در سال 2022 به 3 / 2 درصد افزایش یابد.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد آمده است: در زمینه مالیات بر بلیت و هزینه‌های فرودگاهی ایران در رتبه دوم کشورهای جهان ایستاده است؛ در حالیکه از لحاظ پایین بودن قیمت سوخت در جهان در میان 140 کشور جهان در رتبه دوم دیده می‌شود.

در زمینه زیرساخت حمل‌ونقل هوایی ایران در رتبه 102 و در زیرساخت حمل‌ونقل زمینی رتبه 76 را کسب کرده است.

از سوی دیگر، از لحاظ شاخص ثبات توسعه‌ی صنعت گردشگری، ایران رتبه 118 جهان و از لحاظ تصادفات جاده‌ای رتبه 132 جهان را در اختیار دارد.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد، ایران از لحاظ اولویت‌دهی سازمانی به صنعت گردشگری در رتبه 135 جهان و از لحاظ میزان تخصیص بودجه دولتی (هزینه‌کرد دولت در بخش گردشگری) در رتبه 82 دنیا قرار گرفت.

ایران همچنین در زمینه‌ی بازاریابی کارآمد برای جذب گردشگر در رتبه 120 دیده می‌شود.

ایران همچنین از لحاظ کیفیت زیرساخت حمل‌ونقل هوایی در رتبه 129 دنیا است، در حالیکه از لحاظ کیفیت جاده‌ها از میان 140 کشور در رتبه 68،‌ کیفیت زیرساخت‌های ریلی رتبه 45 و کیفیت زیرساخت حمل‌ونقل دریایی در رتبه 80 قرار گرفته است.

همچنین ایران از لحاظ تعداد اتاق‌ هتل‌ها در رتبه 110 فهرست جهانی دیده می‌شود.

براساس این گزارش، ایران از حیث در اختیار داشتن جاذبه‌های گردشگری فرهنگی – تاریخی در رتبه 9 و از لحاظ محوطه‌های طبیعی در رتبه 79 جهان قرار دارد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید