رزرو هتل رزرو بلیط http://touristha.ir/alotour2.gif
شما اینجایید : خانه » اخبار گردشگری » حضور 7 کشور در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی ایران

حضور 7 کشور در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
1نمایشگاه
معاون صنایع دستی کشور از برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی با حضور بزرگترین واردکنندگان و صادر کنندگان صنایع دستی دنیا خبر داد و گفت: همان طور که هنرمندان ایرانی در کشورهای خارجی امکان فروش محصولاتشان را ندارد 7 کشور حاضر در این نمایشگاه ماندن چین، عراق و افغانستان نیز اجازه فروش محصولاتشان را نگرفته اند و تنها می توانند به نمایش محصولاتشان بپردازند.

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن نامور مطلق در نشست خبری روز جهانی صنایع دستی و نمایشگاه بین المللی صنایع دستی که قرار است 20 خرداد در محل دایمی نمایشگاههای تهران برگزار شود، گفت: این نمایشگاه بیست و چهارمین نمایشگاه داخلی و چهارمین نمایشگاه بین المللی است که در محل دایمی نمایشگاه های تهران از روز 20 تا 25 خردادماه برگزار می شود.

وی ادامه داد: فعالیتهای هفته صنایع دستی حول 4 محور کلی است. یکی از آنها برگزاری نمایشگاه خواهد بود. همچنین فعالیتهای استانی نیز از 17 خردادماه شروع شده و تا 30 خرداد ادامه دارد.

نامور مطلق ادامه داد: صبح روز 20 خرداد در سالن اجلاس سران هنرمندان و دست اندرکاران صنایع دستی و معاون اول رئیس جمهور حضور دارند و از 4 نفر هنرمند با اهدای لوح فیروزه هنر تقدیر می شود.

وی گفت: سالنهای 7، 8 و 9 به غرفه های این نمایشگاه اختصاص دارد، سالن 62 نیز در اختیار کمیته امداد امام خمینی(ره) است و قرار است فرش نیز در بخش مربوط به کمیته امداد نماش داده شود. در مجموعه 450 غرفه داریم که 400 غرفه آن به بخش فروش، 50 غرفه به مجامع، اتحادیه، نهادهای همکار و تشکلهای مردمی اختصاص دارد. همچنین 7 کشور خارجی نیز به همراه 15 انجمن دوستی ایران و سایر کشورهای دیگر در این نمایشگاه غرفه دارند.

معاون صنایع دستی کشور ادامه داد: بزرگترین صادر کنندگان صنایع دستی مانند چین، هند و پاکستان و بزرگترین واردکنندگان از جمله عراق، افغانستان، ترکیه و ازبکستان در این نمایشگاه غرفه نمایش آثار دارند و هان طور که ایرانیان در نمایشگاههای صنایع دستی کشورها اجازه فروش کالا ندارند ما هم همان رفتار را انجام داده و به آنها اجازه فروش محصولاتشان را نداده ایم. در بخش دیگری از نمایشگاه چادرهای عشایر برای معرفی تنوع اقوام و انسجام ملی برپا خواهند شد. ما می خواهیم که این نمایشگاه را به عنوان نمایشگاه بزرگ و برند مطرح کنیم منتهی اگر از ما حمایت شود.

وی همچنین درباره رایگان بودن غرفه ها اظهار نظر کرد و گفت: برخی مطالب از روی ناآگاهی منتشر شده و آن درباره اجاره غرفه های نمایشگاه است. این موضوع صحت ندارد. در جلسات داخلی این موضوع مطرح شد ولی در همان جلسات آن را رد کردیم و حضور همه هنرمندان در این نمایشگاه رایگان است. اما در همان جلسات داخلی حتی بحث کردیم که یک سال را در اختیار افرادی بگذاریم که امکان حضور در نمایشگاه را ندارند ولی متقاضی آن هستند. بنابراین می توان این سالن را به آن افراد متقاضی اجاره داد ولی این طرح نیز رد شد.

نامورمطلق گفت: بنابراین همه هنرمندان شهرستانی به غیر از تهران و استان البرز نه تنها اقامت رایگان در تهران خواهند داشت بلکه پذیرایی از آنها و ارایه غرفه نیز رایگان خواهد بود.

وی تصریح کرد: تنها بخش تولید زنده از نمایشگاه حذف شده که این حذف نیز چند مزیت داشته است؛ یکی این که اگر این کارگاههای تولید زنده در نمایشگاه تهران برپا می شد در نهایت می توانستیم حدود 100 کارگاه داشته باشیم ولی اکنون که این کارگاهها را به استانها واگذار کرده ایم در استانها 150 کارگاه تولید صنایع دستی خواهیم داشت.

معاون صنایع دستی کشور یکی از مشکلات صنایع دستی را در قیمت گذاری اعلام کرد و گفت: یک مرحله در استانها هر کالایی قیمت گذاری می شود. در مرحله بعد کارشناسان مراکز ستادی این قیمت گذاری را دوباره انجام می دهند تا قیمتها تا حد امکان کاهش پیدا کند. یکی از نقدهای جدی به صنایع دستی همیشه بالا بودن قیمتها عنوان شده. ما در این باره در حال کارشناسی کردن محصولات هستیم. همچنین اعلام کردیم که در نمایشگاه صنایع دستی امسال از دسته بندیهایی که با اعتبارات خودمان تهیه کرده ایم به صورت نمادین استفاده شود چرا که قصد داریم تا حد ممکن از استفاده پلاستیک خودداری کنیم. حتی سال آینده شرط می گذاریم که به هیچ عنوان از محصولات مصنوعی مانند پلاستیک برای بسته بندی صنایع دستی استفاده نشود.

وی افزود: با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران و معاونت صدا و سیما و رسانه ها قرار شد که کارهای تبلیغات به خوبی انجام شود حتی سازمان زیباسازی قرار است بیش از 100 بیلبورد در اختیار تبلیغات صنایع دستی قرار دهد. ما می خواهیم حتی ائمه جمعه در گفتمان سازی صنایع دستی و تغییر الگوی مصرف صحبت کنند. اگر این کار انجام شود صنایع دستی ایران شکوفا خواهد شد چرا که در آن صورت مردم به سمت الگوی مصرف ایرانی گام بر می دارند.

نامور مطلق همچنین درباره اعتباراتی که برای برگزاری نمایشگاه گرفته است بیان کرد: قرار بود 2 میلیارد و 100 میلیون اعتبار برای نمایشگاه جمع کنیم این موضوع در شورای معاونان سازمان در شد چون دیدند برنامه های هفته میراث با 500 میلیون تومان برگزار شده است و اختصاص این اعتبار برای یک نمایشگاه با بودجه سازمان همخوانی ندارد. در نهایت با اختصاص 800 میلیون تومانش موافقت کردند. بنابراین مجبور شدیم از خیلی از امکانات بگذریم. مانند برپایی همین کارگاه های تولید زنده. حتی با شرکت نمایشگاههای سازمان توسعه و تجارت گفتگو کردیم تا تخفیف زیادی به ما برای برگزاری نمایشگاه بدهند اما این همکاری انجام نشد و نزدیک به 360 میلیون تومان به این شرکت دادیم. نیم دیگری از آن که مربوط به غرفه بندی، اسکان، پذیرایی و تبلیغات بود باید هزینه می شد که در مناقصه ای موفق شدیم 400 میلیون را به 200 میلیون تومان کاهش داده و آن را به پیمانکار برای هزینه در این موارد بدهیم.

صادرات 112 میلیون دلاری صنایع دستی در سال گذشته

وی در این نشست به سئوال خبرنگار مهر درباره اینکه برخی مباحث مطرح شده در رسانه ها از ابهام برانگیز بودن شیوه برگزاری مناقصه واگذاری نمایشگاه به بخش خصوصی خبر داده اند، گفت: برای برپایی این نمایشگاه چند روز پیش به 3 نفر از پیمانکاران فعال فراخوان دادیم تا کارهای غرفه بندی و برگزاری این نمایشگاه را انجام دهند. در یک جلسه عمومی پیشنهادات آنها که در یک پاکت قرار داشت بررسی شد. سالهای گذشته این واگذاری ها با ترک تشریفات انجام می شد و در نهایت به صورت توافقی این نمایشگاه را به پیمانکار می دادند. من نمی گویم که از ما تقدیر شود ولی به خاطر برگزاری این مناقصه که هیچ وقت انجام نمی شد، ما را متهم نکنند.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه معاونت صنایع دستی همیشه از کمبود اعتبارات گله می کند ولی امسال قصد دارید هزینه ای برای انتشار نشریه و ستاد خبری اختصاص دهید گفت: برای انتشار نشریه از اسپانسر کمک گرفته ایم، هزینه آن هم خیلی زیاد نیست.

معاون صنایع دستی کشور همچنین درباره فروش و صادرات صنایع دستی در سال 92 گفت: نزدیک به 112 میلیون دلار در سال گذشته صنایع دستی ایران فروخته شده است که نسبت به سال پیش از آن 16 درصد افزایش داشته است که بیشترین صادرات صنایع دستی به عراق شامل سرامیک، گیوه، شیشه، سفال و به افغانستان شیشه سنتی بوده است. در نمایشگاه صنایع دستی سال پیش نیز با اینکه یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای برگزاری آن هزینه شده بود اما هنرمندان تنها توانسته بودند 800 میلیون تومان فروش داشته باشند.

وی ادامه داد: می خواهیم استانهای مرزی کشورمان را فعال کنیم که هر کدام از آنها با کشور مجاور خود همکاری داشته و صنایع دستی شان را صادر کنند. یکی از مشکلات ما در صنایع دستی گمرک است. بیشترین محصولات صنایع دستی اغلب صادرات چمدانی است. می خواهیم از طریق گمرک بتوانیم صادرات صنایع دستی را هدایت کرده و این تجارت به صورت شفاف انجام شود چرا که اکنون در بازارهای کشوری مانند ترکیه صنایع دستی ایرانی وجود دارد ولی این صنایع دستی جزو آمار ما به حساب نمی آید با این حال آمار صادرات مربوط به صنایع دستی ایران غیر از فرش و زیورآلات است.

نامور مطلق تصریح کرد: صنایع دستی و فرش دو بخش یک پیکره هستند که متاسفانه از هم جدا شده اند. ما منتظر بهبود روابط سیاسی هستیم تا برای هر کدام از کشورهای خارجی برنامه خاصمان را اجرایی کنیم. ما تا حدودی با آسیا به ثبات رسیده ایم چرا که از نظر سیاسی روابطمان تقریبا تثبیت شده است. برای اروپا نیز برنامه داریم. برخی اوقات جلوی کارمان را می گیرند و برخی اوقات هم درها را به رویمان باز می کنند پس باید به یک ثبات سیاسی درباره آنها برسیم.

وی بیان کرد: خانه های ایران در سایر کشورها مدتهاست که تعطیل شده اند و ما مراکز فروشمان را از دست داده ایم. اکنون نزدیک به 4 میلیون تومان هزینه خواهیم کرد تا این نقاط فروش دوباره احیا شود.

نامور مطلق همچنین در پاسخ به سئوال دیگری درباره بسته حمایتی دولت در بخش صنایع دستی اعلام کرد: قبلا گفته بودند که تمام هدایای دستگاههای دولتی باید صنایع دستی باشد اما ما می خواهیم حتی تزئینات داخلی دستگاهها نیز از صنایع دستی تشکیل شده باشد، منتهی این موضوع باید به تصویب برسد تا قابلیت اجرایی داشته باشد.

برچسب ها :
راهنمای سفر و تحصیل و اقامت در خارج از کشور :تحصیل و اقامت در خارج
بهترین و زیباترین عکس های اینترنت در عکسفا :عکس جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای توریست ها محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است.
اجرا و بهینه سازی توسط : سایت یو
بالا
به توریست ها امتیاز دهید